VIDEOKAMERY.cz | Experiment na druhou: Sony DCR-IP1…

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Experiment na druhou: Sony DCR-IP1…

Experiment na druhou: Sony DCR-IP1…

...aneb SEZNAMTE se, prosím, se systémem micro MV

Sony IP1 vedle kazety Hi8 (Klikni pro zvětšení)

Pomyslný Otec i matka spousty výrazných patentů elektronického oboru! Zakladatel, vývojář a tvůrce mnoha úspěšných komerčních variant - z našeho ranku - nahrávacích systémů, technických fines, perliček i novátorských činů (nejen) VIDEOKAMER. To je ON - veliký Sony - jehož sláva kdysi hvězd se dotýkala. Jenže stačilo párkrát šlápnout vedle, několikrát trvat na svém egu více, než je logické a někdejší popularita této značky je pryč. Vzpomeňme na úspěšnou komerční variantu pro všechny, kdož chtěli dále přehrávat analogové kazety 8/Hi8 s možností opětovných nahrávek: systém Digital8 (od 1999). Nebo třeba nikoli pomyslnou vůdčí roli v digitálních videokamerách mini-DV (od 1995). Světově známé a uznávané patenty našeho oboru i mimo něj: první (elektronický) stabilizátor obrazu (1992), první akumulátory Lithium-ION (1993) nebo výklopné LCD-panely (1994). Pojmy jako STAMINA, Walkman, STEADY SHOT, Mini-DISC nebo třeba HANDYCAM jsou dokonale zdomácnělými v technickém podvědomí všech zasvěcených fandů…

Mašinka a oba druhy médií (Klikni pro zvětšení)
Ale veliký Sony se nespokojil s úspěšnými experimenty a šel mnohem dál! Nahrávací systém micro MV je zvláštním i obdivuhodným současně: záznam videa na super-miniaturní kazetu probíhá lineárně, ale v souborech MPEG2. Co to znamená v praxi? Rozdílně zpracovatelná dílka oproti mini DV se zapisují hlavičkami na rotačním bubínku (zdrobněliny jsou zapotřebí) „za sebe“ na pásku tak, že oproti např. DVD-záznamu je smazáním kterékoli části nenávratně narušen souvislý průběh zaznamenaného videa (tj. na pásce). Píšu zde „oproti DVD“? Ano, protože to je přece také kompresní formát MPEG2, jenomže na disk a nikoli lineárně. Navíc jsou prakticky všechny přístroje tohoto systému (micro MV) záznamu tak malé - a to se týká hlavně jejich obsluhy - že zapovídají často už jejich samotné pořízení valnou částí mužské populace kvůli problematickému ovládání. Nakonec i cenová kategorie takovýchto pidižvíků je postavena opravdu vysoko: stránky českého zastoupení Sony už nyní nabízí jen jediný model - dnes popisovaný DCR-IP1 - za 52.990,- Kč tzv. doporučené maloobchodní ceny pro trh české republiky (no - nekupte to)…

Na co tohle mini-mrně vůbec je a co to má uvnitř?

Doprodávaný model Sony IP220 (Klikni pro zvětšení) Doprodávaný model Sony IP5 (Klikni pro zvětšení)

Na zahraničních serverech (v čele s tzv. internetovými shopy: například ZDE) nalezneme stále celou řadu miniatur micro MV - respektive zástupců nedávného sortimentu značky i pro náš evropský region. Ale náš trh nabízí, jak již bylo řečeno, pouze dnes vyobrazený modýlek, jež jsme pro lepší představu čtenářů vyfotili i vedle předmětů „notoricky známé velikosti“. Kvůli své velikosti může být naše věcička vyhledávána pohotovými nadšenci ke každodennímu nošení nebo reportážní činnosti všeho druhu. Potenciální kupec ale musí respektovat poměrně vysokou - již zmíněnou - sumu pro vlastní pořízení této společnice. S rozlišením 1,07MPx CCD-čipu úhlopříčky 1/5“ dokáže miniatura zaznamenat i vcelku solidní (1152x864) fotografie, jejichž realizace například na foto-papír rozměru až 9x13cm by neměla (?) být až úplnou utopií a jak vyplývá z přiloženého obrázku (klikněte si na jeho plnou velikost), i ostrost snímku se dá (vzhledem k podmínkám) nejspíše přijmout. Druhou variantou rozlišení DF je pak kvalita VGA - čili 640x480 bodů…

IP1 zepředu: objektiv a LCD (Klikni pro zvětšení)
Vcelku klasický 10násobný optický transfokátor (12xdigitální) s udávaným rozsahem 3,2-32mm a proti 35mm fotu pak 46-460mm má neklasické ovládání (viz náš obrázek) a spíše připomíná nedávno popisovanou maličkost SV-AV100 firmy Panasonic než běžnou kameru od Sony. Vypadá to ale podstatně reálněji i pro větší prsty, než někdejší ZOOM na premiérové námi zde popisované mašince micro MV: DCR-IP5 (dělat WEB jsme se tenkrát učili). Objektiv má coby další údaje také světelnost 1:1,8-2,3 a nese logo Carl-Zeiss. Posuvný hlavní vypínač přístroje s voličem režimů je zřejmě použit - respektive velmi podobný - i na některých jiných modelech značky a znamená opět jakýsi „zdržovací systém“. Tedy: po zapnutí je kamerka VŽDY pohotová v režimu nahrávání a pokud se chce uživatel například opakovaně chlubit s pořízenými výsledky, musí vždy zvolit právě patřičný režim (přehrávání). Už jsem se pozastavoval nad nemožností přímého navolení konkrétního režimu u vyspělého modelu DCR-PC330, takže to tu nebudu znovu pitvat - palcový systém u ostatních modelů (nejen) této značky se mi zdá praktičtější…

Ovládání IP1: pohled zezadu (Klikni pro zvětšení)
Technická data doplňme obvykle požadovanými údaji: údaj pro minimální osvětlení je 7luxů a pro doporučenou intenzitu pak větší než 100 luxů. Proti ostatním přístrojům značky tu chybí tzv. noční režim mezi technickými daty, ale v souhrnu o přístroji se na stránkách Sony Czech dočteme, že barevné noční snímání zde samozřejmě je. Rozsah závěrky je slušných 1/2 až 1/4000 vteřiny. 12 obrazových efektů je zde doplněno třemi druhy zatmívaček (FADER) a známým Soňáckým titulkovačem s údajem „přes kazetovou pamě“. Ono to celkově uživatelsky funguje zcela normálně jako "reportážní zařízení" a i pořízená videa z toho pak lze přehrávat v podstatě úplně běžně - jak na vestavěném mini-LCD-panelu, tak i na TV-obrazovce (pomocí dokovací staničky), jen ta strašná (ne-)kompatibilita a extrémnost...

Mechanika a konektory Dock-station (Klikni pro zvětšení)
Vcelku speciální je například i malý výklopný LCD-panel, jenž má 2,0“ (5cm) a 211.200 bodů. Ani použité akumulátory nepasují jen tak k něčemu: typy NP-FF51 a NP-FF71 (na 85 a 170 minut nahrávky) jsou speciálně jen k maličkým kamerám micro MV. Výjimečnost extravagantního přístroje je korunována rozměry - 39 x 91 x 69 mm - i vlastní hmotností „stroje“ - 230 gramů. Pro ilustraci zkusme připomenout míry nejbližší konkurenční „reportážky“ - totiž Panasonic SV-AV100 - jež má 33 x 89 x 65 mm a hmotnost 156 gramů! Vím, že kojenecké problémy nelineárního záznamu Panasonic na SD-karty - zatímní cena paměových médií - se dají napadnout podobně, ale dílčí prohra Sony v tomto ranku "nejpohotovějších kamero-miniatur světa" je tu jaksi zjevná…

Takže: co s tím prckem v praxi, co ten maličký umí?

Srovnání Sony IP1 a TRV19 (Klikni pro zvětšení)
Srovnání Sony IP1 a Canon MV600 (Klikni pro zvětšení)

Přece jen reálněji ovladatelnější miniatura systému micro MV proti většině svých souputnic „ve službách“ značky Sony je pohotovým nástrojem k zaznamenání jakékoli reportáže nebo foto-dokumentace, na niž nemá být kladen jiný než právě dokumentární požadavek, a to zde především po stránce kvality a výkonu. S jedním z předchozích modelů (DCR-IP5) jsem sám natočil desítky minut reportážních videí ze světových veletrhů digitální techniky (CeBit nebo Fotokina v Německu) a musím si „přidat do kotlíku“: absolutní frajeřina, jejíž nekompatibilita s čímkoli běžným ji dnes činí zcela samostatnou skupinkou (minimálního počtu) modelů videokamer - to je micro MV. Je sice tak skladná a lehká, že nezavazí například ani v kapse saka (natož třebas bundy), ale vzhledem k pořizovací ceně a také notoricky známému poměru „co za ty prachy dostanu“ (cena versus výkon) jde o výrazně okrajovou záležitost. Nakonec - přiložená „propojovací základna“ (Docking station) - je alespoň částečnou záchranou k proveditelnému propojování. Ale i tak si (kupodivu?) svoje kupce najde i v naší republice - což dokazuje i náš „autenticky“ vyfotografovaný kus…

Snímek z IP1 (Klikni pro plné rozlišení: 446kB)
Nějaký závěr? Ano: a to bez zbytečné loajality k (někdejší) nejsilnější a nejvěhlasnější značce velikána novodobé historie našeho oboru! Podle mého (subjektivismus „mého“ je nutný) je celý nahrávací systém micro MV jedním velikým omylem japonského giganta Sony. Naprostá nekompatibilita s čímkoli způsobuje nejen nutnost stažení záznamu do PC pomocí motání koleček mechaniky vlastního přístroje, ale - mimo jiné - častou nedosažitelnost přehrávacího přístroje v případě, že komukoli se právě dostala do ruky nahrávka na této miniaturní kazetě micro MV (stalo se nám nedávno), jež je třeba „někam nahrát“. Šílená cenová politika je možná pochopitelná - vzhledem k výjimečnosti celého systému - ale dělá logicky celý tento experiment běžným uživatelům téměř nedosažitelným. Diskutabilní ovladatelnost i odlišnost výsledného formátu pořízeného videa také k prodejnosti těchto prcků nepřispějí. Sluší se sice dodat, že vypálení DVD na jedno kliknutí na počítači VAIO (proložené jsou citace z WEB-u Sony) je výrobcem umožněno, jenže kolik z nás má asi doma tuto PC-specialitu od Sony? Problémy ale opravdu nestojí zdaleka jen na počítači, že ano…

Srovnání IP1 s MT Nokia 3310 (Klikni pro zvětšení)
A co jsem myslel těmi „červenými čísly“ v úvodu? 25. července psala MF-DNES o tom, že meziroční zisk vykazuje firma Sony s poklesem strašných 98%(!), zatímco o něco podzimněji pak stejný deník informoval o propouštění 15% celosvětových zaměstnanců, což mělo přinést ztrátu práce více než 20 tisícům lidí (celosvětově měla mít tato prestižní značka Sony 154.000 pracovníků)! A současné informace jsou (bohužel) takové, že většina finančních čísel vypadá na konci tohoto roku 2003 (bohužel - už podruhé) ještě hůře... Takže - milý Mister Sony: nechejte už teď prosím na chvíli všech blbostí a začněte zase vyvíjet a produkovat to, co Vám může přinést komerční úspěch a taky - logicky - potřebný zisk! Nejen Vaši (někdejší) fandové na to určitě netrpělivě čekají a i naše malá republička to (snad) pozitivně ocení...

neco
A za všechny, kteří návratu Vašeho ega (Mr. Sony) zpět mezi nejúspěšnější elitu drží (zatím) palce, si tuhletu výzvu dovolil napsat - na samém sklonku roku 2003: Petr Jelínek

Vydáno dne 29. 12. 2003 (48 742 přečtení, naposledy 16. 7. 2025, 00:14), autor: Petr Jelínek [jelinek]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 9752 x,
naposledy 16. 7. 2025, 00:00

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 9262 x,
naposledy 15. 7. 2025, 23:37

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 6128 x,
naposledy 16. 7. 2025, 00:29

Vs.10: Panasonic FZ82-Canon SX70

Zobrazeno 4948 x,
naposledy 15. 7. 2025, 23:37

Čtvrtletník BAZAR 2/25: 4K-Sony...

Zobrazeno 3344 x,
naposledy 15. 7. 2025, 23:27

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

Canon SX740 HS - Foto-Cas...

FOTOAPARÁTY evokují u Autora textu silné vrstvy tenkého ledu. Poučený laik „do VIDEOKAMER" je nucen (skoro) změnit pohlaví. Sony maloobchodní segment prakticky opustil, Canon zůstal se stroji do 30ti a 40ti tisíc a Panas

Číst dál

Recenze Canon SX740: FOTO Casting 4K-Dalekohledu do kapsy

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Canon SX740 HS - Foto-Cas...
RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout