VIDEOKAMERY.cz | Opticky stabilizovaný ultrazoom CanonS2

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Opticky stabilizovaný ultrazoom CanonS2

Opticky stabilizovaný ultrazoom CanonS2

Detailní pohled na ovládání S2 IS shora (Klikni pro zvětšení)
Ještě PJ: V úvodním odstavečku jsme naznačili jakousi prázdnotu momentálna - co se nových modelů našeho hlavního zájmu týká - a bez prodlev na foto-odkazy se můžeme rovnou pustit se studentem práv a odborným prodejcem videotechniky - kolegou Markem S. - do díla. Vzhledově se nový "ESÁč" od svého předchůdce s velkým přiblížením v podstatě neliší, jen trochu nabyl na hmotě i rozměrech s dostupnými údaji 405 gramů a 113,0x78,0x75,5 mm (oproti 370g a 111x78x66 mm u zmíněné S1), Vnitřní parametry už se liší více: optické přiblížení je dvanáctinásobné (S1 měl 10x), změnil se typ paměovek na druh Secure Digital (S1 měl CF), došlo k výměně dnes již asi řádně vyčpělého třímegového snímacího čipu za podstatně více nabušený pětimegáč a v neposlední řadě se hlavní nabídka (MENU) konečně naučila česky. Přístroj má velmi pohodlné a logicky uspořádané držení. Tlačítko spouště, ZOOM a volič samospouště/sériového focení je umístěno na horní straně přístroje a ovládá se ukazováčkem pravé ruky. Palec pak obsluhuje vypínač přístroje, přepínač focení/prohlížení, otočný volič režimů a spouš pro nahrávání videa (max. 640x480)…

Ovládání zezadu a LCD-panel názorně (Klikni pro zvětšení)
Ovládání ostatních tlačítek na zadní straně přístroje mně osobně přišlo krajně nepohodlné. Do položky FUNCTION jsem se pravým palcem ještě jakžtakž dostal; a i křížový ovladač jde při troše dobré vůle plně využívat. Na další tlačítka bych však potřeboval ještě šestý prst: zvláště pak nemožnost rychle měnit režimy měření mi dost znesnadňovala práci. Naopak tu ale potěší dva spínače MANUAL FOCUS a MACRO na levé straně těla objektivu, jež jsou snadno dostupné levičkou. Lze je však ovládat pouze po hmatu, je proto nutné si na jejich umístění zvyknout. Celkově se tělo drží velmi příjemně a fotoaparát rozměrově ani tvarově nevybočuje z jakéhosi zavedeného šedého průměru. Samotné srdce tohoto přístroje tvoří snímací CCC-čip s velkou úhlopříčkou 1/2,5" (předpokládáme zde produkci Sony) s rozlišením 5,3 megapixelů (z čehož má být 5 milionů efektivních) a pomyslný mozek pak představuje nový typ firemního procesoru Canon DIGIC II s udávanou technologií iSAPS (oba nestandarně značené pojmy jsou kapku nastíněny na stránkách českého zastoupení fi Canon)…

Objektiv si nechá doplnit předsádky (Klikni pro zvětšení)
Objektiv S2 s rozsahem 36 - 432 mm dosahuje nejen širších záběrů, ale i většího přiblížení oproti předchůdci S1 (38 - 380 mm). Digitální ZOOM je umožněn čtyřnásobný. Zkrácena byla i minimální vzdálenost pro ostření z 10 centimetrů až na údaj 0 cm (režim supermakro). Pro vlastní záběry je tu barevný LCD hledáček úhlopříčky 0,33" se 115.000 obrazovými body a k focení i prohlížení výklopný TFT LCD-panel s úhlopříčkou 1,8" (taktéž má shodně 115.000 bodů). Oba zobrazovače ukazují 100% skutečného záběru, tubus hledáčku lze (téměř) každému oku fotografa seřídit dioptricky "od -5,5 do +1,5 D". Z příslušenství dodává firma Canon k přístroji neodmyslitelnou krytku objektivu, zápěstní řemínek, AV kabel (3,5 mm JACK na 3xCINCH), USB kabel, čtyři alkalické baterie (přístroj tedy napájí 4 tužky AA), CD se softwarem (Zoom Browser) a provokativně (?) též 16 MB paměovou SD-kartu. Jako doplňkové příslušenství bych zmínil třeba vysoce výkonný blesk HF-DC1, zajímavostí je též konverzní adaptér LA-DC58E pro filtry, předsádky nebo sluneční clonu. Nabízí se i celá škála fototiskáren - termosublimačních i inkoustových (viz opět čs. WEB)…

Perspektiva S2 IS s vyklopeným LCD (Klikni pro zvětšení)
Power Shot "Es dvojka" má tzv. kombinovanou mechanicko/elektronickou závěrku - s rozsahem od 15 vteřin do 1/3.200 v závislosti na režimu fotografování. Používá několik typů měření světla (poměrové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové) a také řízení expozice (přednastavené programy AE, AE s prioritou času, AE s prioritou clony, ruční nastavení expozice, blokace AE) včetně možnosti kompenzace (od +2 do -2 EV s přesností 1/3 a automatickým posunem AEB); a v neposlední řadě nechybí ani řízení citlivosti ISO (50, 100, 200, 400, auto). Známé (často velepotřebné) vyvažování balance bílé barvy umožňuje též automatické seřízení, které v běžných světelných podmínkách přebarvuje pleovou barvu a problematické je i v horších světelných podmínkách. Vřele tedy doporučuji používání přednastavených režimů fotoaparátu - denní světlo, pod mrakem, žárovka, zářivka, zářivka H nebo blesk; ještě raději však spíše úplné manuální vyvážení bílé barvy - tzv. "jedním stiskem"…

Detail boční přípojné zdířky A/V-OUT… (Klikni pro zvětšení)
Detail zadních zdířek a slotu SD-karty… (Klikni pro zvětšení)
Tím se plynule dostáváme k obsahu hlavního MENU a ovládací nabídky FUNCTION. V první již zmíněné nabídce se setkáme s notoricky známými funkcemi, jež snad už ani nepotřebují bližšího vysvětlování: tj. redukce červených očí, nastavení samospouště, digitální ZOOM, nastavení zvuku nebo datum a čas; prostě "zlatý standard". Ve funkcích jsou k dispozici možnosti korekce expozice, vyvážení bílé barvy (auto, denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H, blesk a manuál), nastavení citlivosti (auto, ISO 50, 100, 200, 400), obrazové efekty, dále korekce blesku, nastavení kvality videa nebo rozlišení fotky. Kvalitu neboli velikost snímků je možné volit od maxima do minima velikosti i obejmu dat mezi režimy L (to jest 2592×1944 bodů), M1 (2048×1536), M2 (1600×1200) a nejmenším S (640×480). Po výběru poměru stran fotografie lze ještě (klasicky) nastavit jeden ze tří stupňů komprese: superjemný, jemný a normální…

Detail fotoaparátu S2 IS z levého boku (Klikni pro zvětšení)
Na závěr popisu přístroje jsem si nechal možnosti voliče režimů. Kromě automatiky AUTO jsou tady k dispozici i manuální možnosti P, Tv (priorita času), Av (priorita clony) a M (plně manuální nastavení času a clony). Nechybí ani režim C (od názvu CUSTOM - je možností přednastavit si vlastní - tj. osobní - uživatelskou sestavu parametrů). Z předchystaných motivových a scénických režimů je třeba zmínit módy portrét, krajina, noční scéna, mé barvy (pozitivní film, světlejší tón pleti, tmavší tón pleti, živá modrá, živá zelená, živá červená; a pak zdůraznění barvy, záměna barvy a vlastní barva) a nakonec i panoramatické focení. Ve scénických režimech nechybí volby jako sníh, pláž, ohňostroj, interiér, noční momentka a listí. To umožňuje jakémukoliv zájemci nastavit fotoaparát přesně podle jeho požadavků a vytvářet kvalitní nápadité a originální fotografie. Je vidět, že ani majitel kompaktního přístroje nemusí vyjít s možnostmi opravdu i nejrozmanitějších nastavování zkrátka...

S2 IS: sníh, plně auto - 2.592x1.944, 983kB (Kliknutí zvětší)
S2 IS: sníh, režim SNÍH 2.592x1.944, 969kB (Kliknutí zvětší)
S2 IS WB-AUTO + blesk: 2.592x1.944, 1,58MB (Klik zvětší)
S2 IS WB-blesk + blesk: 2.592x1.944, 1,64MB (Klik zvětší)
S2 IS: režim zářivka - 2.592x1.944, 1,52MB (Kliknutí zvětší)
S2 IS: režim zářivkaH - 2.592x1.944, 1,52MB (Klik zvětší)
S2 IS: režim žárovka - 2.592x1.944, 1,61MB (Kliknutí zvětší)
S2 IS: režim zataženo - 2.592x1.944, 1,6MB (Kliknutí zvětší)

Galerie obrázků. Jak vyplývá z přiložených snímků, model Canon S2 IS se určitě nemá za co stydět, ale… V první chvíli mě zarazila absence možnosti vyšší citlivosti než ISO400. Když se však podívám na fotografii (1,7MB) s touto citlivostí, už její šum jde, alespoň podle mého laického názoru, nad únosnou mez. S takovým ISO-nastavením se prostě asi dají dělat jen relativně malé fotografie, kde vyšší šum nebude tolik viditelný. Také mě zajímalo, nakolik se na výsledných fotografiích projeví přednastavené programy pro vyvážení bílé barvy. Na přiložených obrázcích (myška naznačí podrženým kurzorem popis a velikost a pravé myšítko zvětší foto do plné velikosti) je velmi dobře vidět použití scénického režimu "sníh" anebo rozdíl vyvážení bílé barvy v režimu "blesk"; a nakonec i zjevné rozdíly v nastavení umělého osvětlení. Jinak celkově hodnotím kvalitu fotografií jako velmi dobrou i v horších světelných podmínkách - poučenější čtenář jistě posoudí - zde je však potřeba oprostit se od automatiky a nastavit hodnoty manuálně (minimálně pak ono vyvážení bílé barvy)…

Canon S2 IS zepředu: sklopený blesk (Klikni pro zvětšení)
Co říci závěrem? Canon S2 IS patří mezi špičkové digitální fotoaparáty střední třídy. Najde si jistě své spokojené příznivce a najde si samozřejmě i odpůrce, prosazující například v poslední době vcelku prodávané konkurenty Sony H1, Panasonic FZ5 nebo FZ20. Nicméně pravdou je, že velký fotobratr Canon zase vypustil do světa jeden povedený ultrazoomový přístroj, jenž by mohl opět na chvíli rozvlnit jakousi pomyslnou hladinu oceánu fototechniky, přinejmenším v nikterak přecpané kategorii kompaktů s velkým rozsahem ohniska a optickou stabilizací. Domnívám se, že přiložené snímky - a fanoušci vidí, že jsme přístroj světelnými podmínkami nešetřili (!) - by měly být potvrzením naší pochvaly…

Technické parametry fotoaparátu Canon S2 IS (stránky českého zastoupení)..

neco
Solidní text svého nejmladšího kolegy si poredigoval: Petr Jelínek
Krásný a výkonný kompakt foto-vůdce zde popsal: Marek Skoták

P.S.: Chcete jej - a třeba od nás? MOC je 17.999, máme 15.777!

Vydáno dne 13. 2. 2006 (22 162 přečtení, naposledy 9. 5. 2025, 05:30), autor: Marek Skoták [skotak]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Poslední komentáře

Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18.11.2023 - 09:18
Re: Reálné klipy ve 4K...
petka | 11.11.2023 - 13:41
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30.10.2023 - 19:48
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 16.07.2023 - 06:33
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:28
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 23.02.2023 - 08:03
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 22.02.2023 - 19:45
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 22.02.2023 - 13:55
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
appalacio | 18.02.2023 - 09:49
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Lukas_K | 17.02.2023 - 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13650 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:20

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7112 x,
naposledy 9. 5. 2025, 16:32

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5629 x,
naposledy 9. 5. 2025, 15:52

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4954 x,
naposledy 9. 5. 2025, 15:24

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2096 x,
naposledy 9. 5. 2025, 15:52

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout