VIDEOKAMERY.cz | Něco pro fotografy: interesantní DF…

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Něco pro fotografy: interesantní DF…

Něco pro fotografy: interesantní DF…

Optický stabilizátor: Canon S1 IS (Klikni pro zvětšení)
Miniaturní pětimegáč od Sony: T1 (Klikni pro zvětšení)
Předem dnešního veškerého zkoumání a (ne)porovnávání si řekněme, že popisované fotoaparáty jsou v jiných cenových a tudíž vcelku logicky i výkonnostních relacích. Canon Pro1 a Olympus C-8080 jsou svými parametry už téměř profesionálními přístroji se špičkovým vybavením, a to v čele s např. objektivem řady L (viz. níže), zatímco na druhé straně jsou Canon PS S1 IS a Sony DSC-T1 řekněme komfortními mašinkami s některými finesami, které se u běžných kompaktů nenaleznou. Tyto a jiné rozdíly se odrazily i v ceně, která se u výkonných DF Pro1 a C-8080 pohybuje v rozmezí 35-40 tisíc a u Canon PS S1 IS a Sony DSC-T1 je asi na polovině: mluvíme tu samozřejmě o tzv. MOC a její proměnné hladině, jež je intenzívně ovlivňována (nejen) působením tzv. E-obchodů…

Miniaturní a kompaktní pětimegáč: Sony DSC-T1

Hodně placatá je elegance Sony T1 (Klikni pro zvětšení)
Z naší čtveřice popisovaných fotoaparátů je jedná o nejhůře zařaditelný přístroj. Elegantní design se zde snoubí s miniaturizací, jež je pro značku Sony vcelku vlastní. Na svoje udávané pidi-rozměry 91x21x60mm (hmotnost vč. AKU je 180g) nabízí velmi dobrou výbavu - vysoké rozlišení CCD 5,1MPx, 3násobný optický ZOOM (6,7-20,1), skvělý displej a docela precizní MPEG-video. Logo na optice Carl-Zeiss by mělo být vedle pověsti vůdce světového Know-How elektroniky Sony předpokladem dostatečné kvality k pořizování pěkných snímků i náhražkového (?) videa VGA 640x480 - a to snad i nadstandardní pro tuto mini-kategorii. V útrobách elegantního přístroje je uložen malý CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,4", už zmíněným vysokým rozlišením 5milionů bodů a maximální DF 2.592x1.944 bodů, což se mimo jiné čtenář dozví i zde…

Sony T1 včetně karty a MS-adaptéru (Klikni pro zvětšení)
Bohužel Sony ve zveřejněné firemní specifikaci zatím neuvádí, jak je na tom snímač s nastavením citlivosti, takže zatím pouze víme, že je vybaven hned trojicí metod pro odstraňování šumu. Snímky ve formátu JPEG se ukládají na miniaturní kartu MS Duo (MSD) nebo MSD Pro. Druhá varianta je nezbytná při použití záznamu videa v max. rozlišení. Drobnou zvláštností je adaptér z krátkých MSD na klasičtější delší - viz foto. Po hardwarové stránce se fotoaparát ještě může pochlubit špičkovým 2,5" LCD se solidním rozlišením 211.000 bodů. Tento displej (bohužel?) zcela nahrazuje optický hledáček, který bychom hledali marně. O spojení s počítačem a dobíjení speciálního Li-Ion akumulátoru se stará synchronizační kolébka (stanice), která je v ceně základní sady…

Pro amatérské fajnšmekry: Canon Power Shot S1 IS

Elegán S1 IS zepředu (Klikni pro zvětšení)
Canon S1 IS a výklopný LCD… (Klikni pro zvětšení)
Jak již z názvu vyplývá, jedná se o digitální fotoaparát se stabilizátorem obrazu (IS), který je zde velmi účinně podporujícím pomocníkem obřímu 10násobnému optickému zoomu. Je pravdou, že bez této stabilizace by se jednalo o „obyčejný“ 3MPx s 10x optickým přiblížením podobným Fuji S5000, Olympus C 750 (4MPx) či Minolta Dimage Z1. Úvodem trochu technických údajů: velikost čipu je 1/2,7“, počet obrazových bodů je 3,2MPx efektivně. Objektiv má světelnost 2,8-3,1, což je u 10xZOOMu vcelku slušné. Přístroj startuje kompletně až za 3,4 vteřiny, prodleva spouště je s namáčknutím pěkných 0,1s, bez namáčknutí do 1s. ZOOM má dvě rychlosti přibližování. Při rychlejším nájezdu na objekt je pak dosti těžké zastavit přesně na místě které chcete, ale ještě větší problém je při této rychlosti s ostřením, které pak logicky výrazně nestíhá a chvíli přeostřuje. Při nižší rychlosti zoomu je ostření celkem plynulé…

Detail slotu paměové karty S1 IS (Klikni pro zvětšení)
Detail ovládání PS S1 IS (Klikni pro zvětšení)
Kresba je u výsledných fotografií velice přirozená, přinejmenším na úrovni nejkvalitnějších třímegových přístrojů, takže o kvalitu DF-snímků „na papír“ s rozměry 13x18cm a dokonce až do formátu A4 ( s přimhouřením oka?) nemusí mít uživatel strach. Veškeré ovládací prvky jsou umístěny s povedenou stránkou ergonomie, včetně zapínání optického stabilizátoru na levé straně objektivu. Hlavní volič je již tradičně umístěn na pravé horní straně fotoaparátu. Menu je vystavěno velmi podobně jako u kompaktní řady A 60, 75, 80, i tlačítko funkce je umístěno stejně, včetně obdobných možností volby. Vyklápěcí blesk je dostatečně výkonný i pro práci v naprosté tmě (cca do 2m). Použitými paměovými médii jsou jako u většiny DF Canon Compact-Flash (CF). Jak se může čtenář mimo jiné dočíst na WEB-u českého zastoupení, je pro tento DF připraveno i dostupné podvodní pouzdro pro fanoušky potápění…

Masivní a výkonný osmimegáč: Canon PowerShotPro1

Výkonný krasavec Pro1 zezadu (Klikni pro zvětšení)
Impozantní, velký a bytelného vzhledu. To je nejvyšší modelový typ Canon v řadě Power Shot, disponující 2/3“ CCD (Sony) s 8,0MPx. Nabízí sedminásobný optický ZOOM, který se v porovnání ke kinofilmu rovná ohnisku 28-200mm. Má rozsáhlé možnosti nastavení jako je ISO (v rozsahu 50-400), několik expozičních režimů, korekci expozice, možnost ukládání nekomprimovaných snímků RAW a podobně, jež nás až tolik u této kategorie DF nepřekvapí. Pojďme si ale vyjmenovat několik fines, které dělají Pro1 unikátním. Mezi hlavní přednosti můžeme uvést profesionální objektiv - naznačený jasnou červenou linku na jeho těle - vyšší řady L, reprezentující opravdu nejvyšší standard z hlediska optické výkonnosti a konstrukční dokonalosti požadovaný profesionály…

Zajímavý detail Pro1, že dámy…? (Klikni pro zvětšení)
Dalším kladem Pro1 je plně výklopná a otočná LCD obrazovka z polykrystalického křemíku TFT s velkým rozlišením 235.000Px (úhlopříčka 0,44“) umožňujícím volitelně přepínat i na zrcadlový obraz (laterálně převrácený). Doprovodné snímky by měly naznačit krásu tohoto stroje. Fotoaparát Power Shot Pro1 je kompatibilní s úplnou firemní řadou blesků Canon Speedlite včetně kruhového makroblesku Lite MR-14EX a dvojitého makroblesku Lite MT-24EX (vyčtete i na WEB-u Canon). Vestavěný zasouvatelný blesk nabízí 3 úrovně ručního nastavení výkonu, přičemž při použití externího blesku Speedlite je k dispozici dokonce už 13 nastavení. Celý tento přístroj působí přinejmenším dost masivním dojmem, se svými rozměry 117,5x72x90x3mm a hmotností 545g - a nakonec i napájením akumulátory z běžné řady videokamer řady Canon MV7xx a jejich předchůdkyň…

Variabilita Canon Pro1 z boku (Klikni pro zvětšení)
Abychom však nebyli chápáni jako „pěvci pouhé chvály“ na tento přístroj, přidáme si i pár - námi zjistitelných - záporných vlastností. Široký rozsah jeho ohniska je vykoupen pomalým zaostřením (bez namáčknutí), pohybujícím se až okolo 0,9s, což je u tohoto takřka napůl-profesionálního přístroje dosti nepříjemné. Fotografování momentek to téměř vylučuje. Rovněž mechanické ovládání zoomu, který je tu řízen elektronickým motorkem, je dost necitlivé. Když už je ovládání ZOOM-u mechanické na objektivu, mohl být i posun čoček řízen mechanicky. Maximální velikostí fotografie až s poměrem bodů 3.264x2x448 je Pro1 už spíše určen pro grafickou práci (např.) v reklamních firmách, a to nejen kvůli datové velikosti každé pořízené JPEG-fotografie, natožpak RAW, naštěstí i zde s ukládáním na CF-karty, a to pochopitelně CF-I, CF-II i Microdrive. Ukázky fotografií v plné kvalitě najdete například zde…

Obdoba Pro1 od Olympusu: C 8080 Wide Zoom?

Olympus C-8080: detail z boku (Klikni pro zvětšení)
Další poloprofík z řady 8MPx (2/3“ CCD také od Sony) digitálních fotoaparátů, které útočí na nejvyšší místa mezi „stále ještě amatérskými“ přístroji. Opravdu robustní mašinka s fyzicky velikým objektivem disponujícím pětinásobným optickým přiblížením (7,1-35,6mm) se řadí mezi tzv. ultrazoomy, avšak začíná již na ohnisku 28mm (přepočteno 28-140mm), což jistě přivítají zejména krajináři a lovci architektonických skvostů. Výklopná (4,5cm a 134kPx) obrazovka 20 stupňů dolů a 90 stupňů nahoru je jistě skvělou pomůckou při řešení složitějších úhlů záběru, ale i přesto jsou to výrazně menší možnosti než nabízí např. Olympus C 5060WZ. LCD panel je podle údajů producenta nově vybaven tzv. anti-slunečním povrchem, který dokáže pomoci při práci na ostrém slunci, kdy přeci jen na panelu dostatečně vidíme snímaný obraz. Start celého přístroje je velmi rychlý, údaje se pohybují okolo 1,5 s…

Olympus C-8080 úplně zezadu… (Klikni pro zvětšení)
C-8080WZ disponuje také elektronickým hledáčkem zobrazujícím veškeré expoziční údaje současně s fotografovaným objektem. Pro zjištění aktuálního nastavení funkcí tak nemusíte sundávat oko z hledáčku a ztrácet potřebné vteřiny. Tento hledáček má rozlišení 240.000 pixel a udávanou obnovovací frekvenci 60 zobrazení za sekundu se zpožděním necelých 50ms. K dosažení kvalitního zaostření disponuje měřící elektronika duálním zaostřovacím systémem, TTL systém porovnání kontrastu je doplněn o přídavný pasivní zaostřovací systém fungující na bázi porovnání fázového rozdílu a tím zjišuje vzdálenost objektu. Maximální velikost pořízené fotografie je stejná jako u předchozího DF Canon Pro1: 3.264x2.448 bodů, a to zde ve formátech TIFF, RAW a JPEG s kompresí SHQ a HQ, jak ostatně napovídá i WEB českého zastoupení - s podtrženým odkazem ke kliknutí PC-myškou…

Olympus C-8080 z pohledu levá záď… (Klikni pro zvětšení)
Docela mile nás překvapila vysoká rychlost ostření C-8080WZ a velmi malá prodleva spouště s namáčknutím (0,2s) i bez namáčknutí (0,3s) - čísla vyčtena z Computeru - což například ve srovnání s DF Canon Pro1 (0,9s s bez namáčknutí) je celkem velký rozdíl. Musíme však brát v úvahu, že Canon má větší ohniskovou vzdálenost a to je asi i důvod jeho delšího času při zaostřování. Dodejme ještě rozměry C-8080 124x99x84mm a jeho hmotnost 660gramů - což jsou oba údaje také ještě o kousek větší, než předchozí popisovaný osmimegáč Pro1. Ukládáním na paměové karty je tento stroj ze všech dnes popisovaných mašinek nejvariantnější: může používat jak firemní (Fuji a Olympus) xD-karty, tak i všechny různé odnože CF-karet, podobně jako to mají uspořádáno i některé další výkonnější fotoaparáty této značky. Ostatní potřebné parametry může čtenář nalézt na stránkách českého zastoupení anebo bohatě nabité adrese (nejen) o této problematice…

neco
Nafotili: Jirka Rakušan a KS
Redigoval: Petr Jelínek
DF prozkoumal osobně: Karel Souček

Vydáno dne 2. 7. 2004 (27 828 přečtení, naposledy 8. 5. 2025, 18:49), autor: Karel Souček [soucek]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Vaše poslední komentářeNastavení

Pro zobrazení vašich komentářů
se musíte přihlásit.

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13605 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:20

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7071 x,
naposledy 8. 5. 2025, 21:50

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5582 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:40

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4911 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:10

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2056 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:20

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout