Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: Filmový obraz
Všichni diskutující to vzali z gruntu a v podstatě není co dodat, snad jen zdůraznit, že filmový vzhled je dost drahá sranda .-))). Ale mám obavy, že původní diskutují se pohybuje v mantinelech Pinnacle a domací home kamery .-))) a veškeré rady, tak půjdou vniveč z důvodu velké finanční náročnosti. Prostě a jednoduše to je o penězích, jako vždy. Pokud se tedy domnívám správně, bude se "možná" úprava videa soustředit jen na převážně softwarové úpravy. Doporučuji tedy přejít z Pinnacle na jiný soft, věnovat trochu času učení se s ním. V počátku stačí nějaké demo, aby člověk zjistil, jestli to po pár hodinách nevzdá. Dalším krokem bude pár tutorialů, které ukazují postup, jak běžné video trochu přizpůsobit filmovému vzhledu. Padlo zde již, ale znovu zdůrazním, někdy méně, znamená více .-)) Nemá cenu za každou cenu .-)))) dodávat videu filmový look. černé pruhy, tj. nějaký cinemascope formát určitě hodně navozuje filmový vzhled, to by mohlo do začátku trochu pomoci ošidit divákovo oko. A osobně bych se hooodně moc soustředil na způsob točení. Extrémně hodně půjdou videa nahoru, když si člověk trochu dá práci se způsobem točení. Hodně stativ, nějaký pojezd(slider), hodně to chce přemýšlet o zběrech, měnit úhly pohledu (chce to, ale používat logiku a rozum). Videu pomůže hudba a zvuky na podbarvení. V podstatě u home kamerek nemá cenu uvažovat o originálním zvuku z přístroje, ten to zazdí totálně. NA netu je hodně hudebních bank, které dodávají hudbu zdarma, pro domácí použití, např. http://freeplaymusic.com/
Re: Filmový obraz
"Film-look" je dán řadou faktorů. 1) barvy a dynamický rozsah - klasické digi kamery mají podání barev příliš "digitální" (což je dáno kompresí, vzorkováním apod.) a navíc mají značně omezený DR 2) ohnisko - díky malému čipu v kamerách jsou používána ohniska, která jsou v podstatě superširokoúhlá - zdůrazňují tedy prostor a způsobují deformaci objektů - hlavně tváří lidí 3) hloubka ostrosti - díky kombinaci malý čip + široké ohnisko je většina záběrů prosotřena od 1cm do nekonečna - nedají se tedy pořizovat záběry (hlavně detaily tváří) s rozostřeným pozadím 4) snímkovací frekvence - standartně v Evropě je používáno 25fps, kdežto klasický filmový materiál běží rychlostí 23,97 fps . 5) a to je v podstatě to nejdůležitější - SVěTLO - u filmu se pořád svítí a je to jedna z nejdůležitějšjsích fukncí. Co z toho vyplývá pro zpracování videa, respektive co lze zmněnit a co ne: ad1) barvy a dynamický rozsah - v běžných zařízeních se s barvami moc hýbat nedá, protože díky vzrokování 4:2:0 velmi rychle dochází k jejich rozpadu. Magic Bullet je pak největší zlo co existuje. Lepší je použít nějaký gradovací SW, jako je např. DaVinci. Dynamický rozsah na klasických videokamerách je značně omezený. Trochu lepší to mají foáky, kde se dají tahat mnohdy až neskutečné věci. ad2) čip v kameře nevymněníte. Takže buď pořídit kameru s velkým čipem (např. SONY F55, Arri Alexa, RED One atd.), nebo koupit foák s možnsotí kvalitního videa (např. Panasonic GH2 má jeden z nejlepších obrazů ve videu - jen je problém že je vyprodaný a jeho nástupce GH3 pekelně drahý). Do větší filmovosti také velmi pomáhá použití anamorfní předsádky. Jedinou nevýhodou je cena - cca 15.000$ plus. Nicméně anamorfní efekt třeba u světel lze simulovat pomocí SW, případně levných předsádek. ad3) toto lze dobře provést i s běžnými kamerami, ale musíte být od objektu velmi daleko. Výhodu tedy mají foáky s velkým čipem. ad4) 24fps mají některé foáky. U kamer se občas nabízí možnost 24P efektu. Bohatě to stačí. ad5) tímto lze dosáhnout zdání výrazně většího DR, nicméně je to celkem nákladné. Protože se snažíme s kamarády amatérsky tvořit filmy, narážíme přesně na ta stejná omezení, které znáte sám. Proto používáme na točení foáky, barevný grading dělám co obraz snese (Colorista II, DaVinci) a anamorf formát (tedy 2.35:1) simuluju pomocí "přidání černých pruhů" do videa. Málem bych zapomněl ještě na jednu dorbnost, co dělá film filmem. A to je zvuk. Dělá až 60% výsledného dojmu. Ale to je zcela jiná kapitola.
Re: Filmový obraz
Postupů je spousta, ale nejjednodušší je to natočit na filmový pás .-) . Pokud točíš elektronicky (kamerou se snímačem CMOS nebo CCD), pak hlavní je dynamický rozsah čipu, kvalita skel, vedení kamery, pojetí záběrů, dobře udělaná střihová skladba, v neposlední řadě naprosto perfektní zvuk (často podceňovaný), samozřejmě dobře udělané barevné korekce. Udržet kvalitu v celém tom postupu je taky samostanáotázka, 8bit 422 zdroj je vždy technicky "na hraně", hodil by se alespon 10bit 422 s tokem alespon 185Mbps. Opravdu toho není málo, dobrý film je proto vždy týmová záležitost.
Re: Filmový obraz
Ideální je samozřejmě, aby člověk věděl, co dělá, co chce a co je vůbec s použitým SW a zdrojovým materiálem možné udělat. A to chce hodně zkušeností, aby úpravy nakonec výsledek spíš nedegradovaly. Pro inspiraci doporučuji mrknout třeba na YouTube a zadat "film look". Je tam spousta balastu, ale najdou se i použitelné postupy, jak nějakého plus mínus filmového vzhledu docílit. Hlavně s citem a nepřehánět to, často je vidět nadměrné zvyšování kontrastu s ošklivýma ztrátama kresby ve světlech (rozsáhlé přepaly) i stínech.
Re: Filmový obraz
Díky za odpověď.
Re: Filmový obraz
Aby to vypadalo... Není to tak jednoduchý. Ono to začíná už samotným natáčením (práce s kamerou, hloubka ostrosti, svícení apod). Pak je otázka co máš na myslí tím "připomínalo". Ono jen to, že video máš zřejmě v 50i, tak to tak z principu nemůže "vypadat". Pokud se tomu chceš přiblížit v tom pocitu pohybu v obraze, budeš muset provést deinterlace na 25p, případně (což je pochopitelně mnohem lepší) už tak rovnou natáčet. Ale má to své zákonitosti a úskalí, které je potřeba trochu naštudnout a naučit se tak pracovat. No a pak je to otázka barevnosti snímku. Barevné korekce a grading je věc, kteoru můžeš docílit nativními nástroji ve střižně (křivky, korektory apod), nebo pomocí specializovaných pluginů typu Magic Bullet Looks. Ale stejně jako u předchozího, je třeba s tím trochu umět pracovat. Další věcí, je pak třeba ořez do užšího formátu 2,35:1 nebo podobného. Ale chci říct, že pokud se chceš filmové kameře alespoň trochu přiblížit (pocitově...) tak to není na jedno kliknutí.