Naše čerstvé recenze jsou protkávány pověstnou Červenou nití smutku. A čiší z nich i nostalgický povzdech nad soumrakem VIDEOKAMER. Ale protože nohavice se nemají vyhrnovat, když brod je ještě daleko, neházíme pomyslnou flintu do žita...
Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00
Re: vežkos CCD a kvalita
Omlouvám se za zdvojení svého příspěvku... Netušil jsem, že Reload stránky bude mít takovýto účinek.. Ale když už se tak stalo, tak bych přidal ony vámi žádané praktické zkušenosti. I když ty mé jsou asi poněkud netypicky extrémní. Před dvěma lety jsem si, jako úplný zelenáč, koupil Canon 600i (1/6 CCD) a točil jsem s ním především divadelní představení (časté změny světelných podmínek). Za zhoršených světelných podmínek byl obraz v podstatě nepoužitelný. Nedávno jsem se rozhodoval, čím tuto zcela nevyhovující kamerku nahradím. Nakonec jsem skončil u HDV stroje JVC HD-100 (3*1/3) a i u tohoto jsem hodně váhal, jestli se raději nevzdát možnosti HDV záznamu (vzhledem k vyššímu rozlišení na 1/3 chipech a mým problematickým světelným podmínkám) a nejít do o něco dražší DVCAM Sony DSR-400 (3*2/3 HAD EX). I když těch faktorů pro a proti bylo samozřejmě víc. Zatím jsem ve fázi podrobného testování HD-100, ale už teď mohu říct, že to asi nebyla špatná volba. Obraz v DV je dejme tomu na úrovni Sony DSR-250 (3*1/3). Tedy v tomto případě se vyšší rozlišení na stejně velkých chipech výrazně neprojevuje, ale jedná se asi o opravdu extrémní případ. A v HDV 1 je pak obraz nesrovnatelně lepší. Ale to už je trochu mimo téma.
Re: vežkos CCD a kvalita
Velikost CCD je spolu s rozlišením asi nejdůležitější parametr. Asi nejhorší kombinací je malý CCD s vysokým rozlišením (využitelným jen při fotografování). Velikost pixelů je pak extrémně malá. Důsledkem je zcela nevyhovující obrazová kvalita (především vysoká míra jasového i barevného šumu) a to i v jen mírně zhoršených světelných podmínkách. Bohužel výrobci dnes zákazníky lákají především na Mpx a velikost CCD je něco, čím se raději moc nechlubí. Osobně bych do 1/6 nikdy nešel (měl jsem tu pochybnou čest ji vyzkoušet). Ideálem pro amatérský DV záznam (samozřejmě cenově asi poněkud mimo) je 3*1/3CCD Sony VX2100. V kategorii levnějších jednočipových videokamer v cenové relaci kolem 25000Kč je dle mého názoru tou asi nejlepší volbou, bohužel už v podstatě nesehnatelný, Canon MVX45i.
Re: vežkos CCD a výsledná kvalita
...zabudol som sa podpisat :-)
Re: vežkos CCD a výsledná kvalita
Vía a Mart : Vdaka za Vaše odpovede! Ako som si myslel je to problematika priameho vyskusania a porovnania. ..............najde sa este niekto kto by sa podelil o svoje prakticke skusenosti?
Re: vežkos CCD a výsledná kvalita
Len taka mala skusenost: Mam Canon MVX 150i s CCD 1/ 4″ 1,33 megapixel, chodil som filmovat rozne akcie a bol som spokojny s kvalitou. A, bola zakazka na 2 kamery, tak som si pozical Sony DVCAM 300 aj s kameramanom a spojil zaznami v strizni. Hruza. Velmi som sa natrapil aby zaznam z Canonu sa aspon trocha priblizil k DVCAM 300, v podstate som aj degradoval zaznam zo DVCAMu 300 aby ten vysledok az tak nebil do oci. Canon MVX 150i som dal do vytriny, je pre jeho nizku kvalitu pre mna nepouzitelny. Pri nablizsej akcii som zobral lacak Sony HC-14 s CCD 1/ 4″ 800Mpix a DVCAM 300, spojil v strizni. Parada! To su paradoxy! Neni CCD 1/ 4″ ako CCD 1/ 4″ . Stale mam na mysli kvalitu obrazu - ostrost, sum, farby, slabe osvetlenie. Samozrejme ze sa ta HC-14 len priblizila ale stacilo jemne zaznam doostrit a vysledok je vyborny. Skoda ze tu sunku HC-14 nemam este jednu, pre zaznam na 3 kamery. Takze recenzie sú super! ale nalepsie je priame porovnanie s profi kamerou. Vela zdaru!
Re: vežkos CCD a výsledná kvalita
I když nemám velkou zkušenost s více kamerami, jsem majitelem canon MVX 330i a viděl jsem video u kamaráda z canon MVX 750i (1/4.5 versus 1/6). Rozdíl je znát na první pohled. Dokonce i za deního světla! Není to rozdíl fatální ale znát to je. Chápu, že finance jsou zásadní hledisko, ale vemte si to, že před rokem stála 750tka víc než 330tka dnes. Podle mě je dneska snímač 1/4,5\" dneska prakticky standard - níž bych rozhodně nešel. Kamera je přeci investice na pár let... Rozhodujte se mezi značkami a cenami, ale ne mezi velikostí snímače. 1/4,5\" a když tak lepší.