VIDEOKAMERY.cz | Lepší a lepšejší: Canon EOS 7D a EOS 5D

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Lepší a lepšejší: Canon EOS 7D a EOS 5D

Lepší a lepšejší: Canon EOS 7D a EOS 5D

Modely fotoaparátů z odkazů v odstavci (Kliknutí zvětší)

Tradiční odstavec odkazů k souvislostem na těchto stránkách nevynechejme. Druhdy jsme totiž jako kamenný specialista No1 zkoušeli prodávat až 10 značek (!) digitálních fotoaparátů, což si zejména s tzv. ústupem doby kamenné - jak vtipkovali weboví hrdinové - vyžádalo OBROVSKÉ oběti v podobě nevyhnutelného shnití cen (rozumějme rychlou zkázu prodejních cen v úměře k času ležení ve vitríně). Přesto jsme na Fotoaparáty - potažmo na světového tahouna co do pokroku a prodejnosti - nezanevřeli a (ne)pravidelnými recenzemi přispíváme do databáze pomyslné české webové techno-knihovny. Dávné texty, jež by potenciální čtenáře mohly spíše odradit, příliš připomínat nebudeme (risknu 6 let starou širokoúhlost :-D), ale zopakujeme EOS 350tku, vyspělý kompakt stejné značky PS-S2, podobnou kategorii o rok později PS-G7 a S3 a hlavně předchůdce dnešní Pětky, tehdy ještě s "pouze" 13megapixely a taky bez písmenek Mark II…

"Zamyšlení - nad novými zrcadlovkami CANON a možnostmi dalšího vývoje…"

Modely Canon EOS 7D a EOS 5D: srovnání (Kliknutí zvětší)CANON uvedl letos (r. 2009) dvě nové poloprofesionální digitální zrcadlovky, tedy EOS 5D Mark II s tzv. plným kinofilmovým formátem 36 × 24 mm CMOS čipu 21,1Mpx (22MPx celkem) a EOS 7D s palcovým CMOS snímačem 22,3 × 14,9 mm 18Mpx (19MPx celkem; úhlopříčka 26,8 je 1,6 × menší než míra políčka kinofilmu 24 × 36 mm). Obě zrcadlovky s jedním slotem na paměové karty Compact Flash (typ I nebo II) mají k dispozici základní stabilizované objektivy s dostatečným rozsahem ohniskových vzdáleností (od 24 mm, resp. 24/1,6 = 15 mm), se standardní světelností a umí mj. snímat i Full HD video. Oba modely mají pevný 3palcový LCD displej s 920 000 body s automatickou korekcí jasu pomocí snímače okolního osvětlení. Při porovnání obou zrcadlovek má EOS 5D Mark II 2× větší citlivost (6 400 ISO v základním resp. 25 600 ISO v rozšířeném režimu), může spolupracovat s Wi-Fi rozhraním a plně využívat velkého množství kvalitních objektivů CANON EF vykrývajících plný kinofilmový formát. EOS 7D je 2× rychlejší (8 oproti 3.9 snímků/s, avšak stále méně než 10 obr./s proti profesionálním EOS 1D Mark III a Mark IV), má vestavěný blesk vykrývající i záběr při ohnisku 15 mm (přep. 24 mm) s možností ručního nastavení a ovládání externích blesků. Pro přístroj jsou k dispozici navíc i lehčí a menší objektivy EF-S (které nevykrývají plný kinofilmový formát)…

Canon EOS 5D: pohled do stroje bez objektivu (Kliknutí zvětší)Nyní k vylepšením modelu EOS 5D Mark II - oproti dřívějšímu full frame typu EOS 5D. Počet bodů snímače se výrazně zvýšil z 12,8 na 21,1Mpx, LCD displej se zvětšil z 2,5 na 3 palce a jeho rozlišení se zvětšilo z 230 000 na 920 000 pixelů (LCD jako u EOS 50D). Přístroj má živý náhled a s ním spojené funkce. Citlivost se z ISO 3200 zdvojnásobila, české menu má v první úrovni devět voleb (hlavním ozubeným voličem za spouští nebo joystickem, resp. vícesměrným univerzálním voličem, vedle pravého horního rohu LCD). V dalších úrovních se pohybujeme pomocí kruhového voliče na zadní stěně nebo joysticku. Tvar přístroje zůstal prakticky stejný. Tlačítko pro ISO a kompenzaci blesku na horní straně před stavovým displejem je posunuto doprava a před něj úplně napravo je přesunuta aktivace osvětlení stavového displeje. Nalevo v této čtveřici je tlačítko pro nastavení bílé. V tomto režimu volíme na zadním LCD kruhovým voličem automatické nastavení, jeden ze 7 druhů osvětlení či teplotu chromatičnosti osvětlení v kelvinech a hlavním ozubeným voličem jeden ze 4 typů měření od bodového až po celoplošné…

Canon EOS 5D: detail ovládání zezadu (Kliknutí zvětší)Na kruhovém voliči režimů vlevo nahoře jsou kromě běžných režimů úplného automatu (zelený obdélník), P, Tv, Av, M, a B tři polohy pro uživatelské nastavení a kreativní režim CA (s úplnou expoziční automatikou). Vlevo od hledáčku přibylo ještě tlačítko pro živý náhled (live view), který předchozí typ neměl. Tlačítkem vyklápíme a sklápíme zpět zrcadlo pohodlně palcem levé ruky. Režim živého náhledu využívá po stisku tlačítka AF-ON (při přepínači na objektivu v poloze AF) jednoho ze 3 režimů automatického zaostření nastaveného v menu v nabídce Nastavení funkce živý náhled/film: rychlý režim (s krátkodobým zvednutím zrcadla), živý režim (kontrastní ostření při zvednutém zrcadle), nebo živý obličejový režim (kontrastní ostření na lidskou tvář, face detection). Detekuje-li fotoaparát při živém náhledu zepředu dosti velký a optimálně nasvětlený lidský obličej, přesune na něj v LCD rámeček a zaostří na něho. Při detekci více tváří (nebo jiných podobných objektů) zvolíme joystickem takovou, na niž má být při automatu zaostřeno. Po stisku tlačítka AF-DRIVE na horní straně volíme hlavním voličem jeden ze tří časových režimů automatického zaostřování (pro fotografování přes hledáček): jednorázové zaostření (ONE SHOT) po namáčknutí spouště, dynamické přeostřování (AI SERVO) při namáčknuté spoušti při měnící se vzdálenosti objektu nebo přepínání mezi těmito režimy při indikaci změny vzdálenosti (AI FOCUS)…

Canon EOS 7D: detail pomocného displeje (Kliknutí zvětší)Při fotografování přes hledáček je na celém LCD stavový displej ve formě tabulky, kterou stiskem joysticku přepínáme do nastavovacího režimu (zvýrazní se jedno z políček tabulky), ve které lze joystickem navolit políčko nastavení a hodnotu nebo druh nastavení pak měníme ozubeným kolečkem hlavního voliče nebo kruhovým voličem. Tlačítkem INFO pak můžeme docílit vypnutí (zčernání) LCD. Stavové informace na zadním LCD displeji se také automaticky vypnou při namáčknutí spouště při fotografování přes hledáček. Pravým horním tlačítkem na zadní stěně zapínáme v hledáčku i na zadním LCD režim volby ostřicích bodů a ozubeným kolečkem za spouští (hlavním voličem), nebo joystickem pak přepínáme volby polohy jediného bodu nebo volbu všech devíti bodů. Při živém náhledu volíme ve dvou stupních výřez středu obrazu (např. pro možnost přesného ručního zaostření). Vedlejším tlačítkem s hvězdičkou zobrazíme při fotografování přes hledáček aktuální expoziční hodnoty v hledáčku, na horním stavovém displeji i ve stavové tabulce na zadním LCD. Při nastavení citlivosti na 6 400 ISO (základní režim) je šum při velkém zvětšení zvláště v tmavých plochách zřetelný, ale při malém zvětšení není šum ve středně osvětlených partiích rušivý…

Canon EOS 5D: detail hlavního displeje (Kliknutí zvětší)K fotoaparátu lze připojit zespodu Wi-Fi rozhraní tvarem podobné přídavnému madlu pro svislé focení s přídavnými akumulátory (podobně jako k některým jiným přístrojům (např. CANON EOS 1Ds Mark III, EOS 40D, Nikon D3, D3x, D300, D700), což je pohodlné např. při práci ve studiu. Konkurenční Sony alpha A900 má sice kinofilmový Full frame snímač stabilizovaný a s vyšším rozlišením 24,6 Mpx, vyšší rychlost 5sn./s, nemá však živý náhled a neumí video. Cena za tělo začíná rovněž na necelých 60 000,- Kč (novější A845 má stát 45 000,- Kč). Poloprofesionální EOS 5D Mark II nahradí svými parametry třikrát dražší profesionální EOS 1Ds Mark III a předčí jej dokonce dvojnásobnou citlivostí. Rychlost je nepatrně nižší (3,9 oproti 5 sn./s). Kam však zařadit nový model EOS 7D, který má navzdory jednocifernému označení (7 namísto 70) jen palcový čip? Velikostí snímače navazuje tedy logičtěji na EOS 50D, se kterým jej budu srovnávat. Při tomto srovnání nebudu podrobně popisovat ovládací prvky, které zůstaly téměř shodné. Palcový snímač CMOS má větší rozlišení (18 Mpx oproti 15 Mpx u EOS 50D). Původně otočná páčka zapínání/vypínání je přemístěna od pravého dolního rohu displeje vlevo nahoru pod kruhový volič, je posuvná a palcem nebo ukazovákem levé ruky se snadno ovládá…

Canon EOS 7D s vyklopeným bleskem (Kliknutí zvětší)Přístroj je oproti ostatním modelům vybaven dvěma procesory Digic 4, což vede ke zrychlení všech procesů - již zmiňované série snímků (8 sn./s) i videa (až 30 sn./s v plném rozlišení). Start přístroje je velmi rychlý, od prvního zapnutí k prvnímu snímku 0,4 s. Snímací CMOS čip má nový bezešvý systém mikročoček blíže k fotodiodám, zlepšující kvalitu obrazu. Úplně nový je i měřicí systém (pro výpočet expozice) Focus Colour Luminance (iFCL), který vyhodnocuje 63 zón. Jako první zrcadlovka CANON je 7D vybavena integrovaným dálkovým ovladačem externích blesků (Speedlite transmitter): nahradí tak drahý systémový blesk s podobnou funkcí. Blesk se vyklopí do pohotovostní polohy a připraví k činnosti tlačítkem vlevo nahoře u objímky objektivu (snadno ukazovákem levičky), nebo automaticky při nedostatečném osvětlení v automatických režimech (zelený obdélníček nebo CA na kruhovém voliči režimů). Velké zlepšení doznal hledáček, který má 100 % zobrazení a navíc na průhledném displeji můžeme zapnout zobrazení ostřících bodů a mřížku (hustotu mřížky navolíme v menu). Pravým tlačítkem na horní straně lze osvětlit horní informační displej. Tlačítko pro živý náhled (sklápění/vracení zrcadla) je vpravo u hledáčku: ovládá se pohodlně pravým palcem…

Režim ostření a živého náhledu firmy Canon (Kliknutí zvětší)Zaostřovací systém využívá 45 snímačů z nichž je 19 křížového typu. Automatické zaostření aktivuje tlačítko AF-ON vpravo nahoře na zadní stěně (třetí zprava), pokud je ovšem na objektivu přepínač ostření v poloze AF. Režim výběru oblasti ostření zapíná pravé horní tlačítko na zadní stěně a tlačítkem M-Fn za spouští pak přepínáme mezi režimy jednobodového a vícebodového ostření. Jediný ostřicí bod či skupinu bodů (9 ve čtverci středu nebo čtveřice v okrajové oblasti ostřicí oblasti) pak přesouváme ozubeným kolečkem hlavního voliče za spouští nebo multifunkčním voličem (osmisměrným joystickem) vedle pravého horního rohu zadního displeje. Při náhledu do optického hledáčku přes zrcadlo je fázové ostření rychlé. Při živém náhledu na displeji zapneme tlačítkem AF-ON automatické ostření pracující v jednou ze tří režimů, nastaveném v menu v nabídce Režim AF: živý režim, obličejový živý režim nebo rychlý režim. V živých režimech je ostření pomalé a vyhledávání maxima kontrastu trvá až 3s. Při rychlém režimu se krátkodobě zvedne zrcadlo a proběhne rychlé fázové zaostření…

Jedna z hlavních nabídek řady EOS (Kliknutí zvětší)Přístroj má české víceúrovňové menu s 11 volbami v první úrovni, které lze přepínat pomocí joysticku nebo hlavního ozubeného voliče za spouští a jednotlivé nabídky na zadním displeji lze pohodlně procházet pomocí kruhového voliče nebo joysticku. Tlačítkem Q na zadní stěně vlevo nahoře zapínáme/vypínáme v hledáčku mřížku a zároveň na displeji (u snímání s hledáčkem) vypínáme/zapínáme tabulku s 13 parametry snímku, po které se lze pohybovat pomocí joysticku a hodnoty nebo nastavení v navoleném políčku tabulky (např. čas, clonu či citlivost) můžeme měnit zubatým kolečkem hlavního voliče nebo kruhovým voličem na zadní stěně. Při živém náhledu můžeme tlačítkem Q zapínat na displeji uprostřed vodováhu a po okrajích citlivost ISO a další stavové informace. Při otáčení aparátu na výšku se vodováha udržuje automaticky ve vodorovné poloze a horizont se přizpůsobí stávající poloze automaticky. Tlačítkem INFO vlevo uprostřed na zadní stěně je možno při fotografování přes hledáček zobrazovat na zadním LCD postupně 3 sestavy informací (expoziční, stavové a vodováhu). Při focení s živým náhledem na LCD lze tlačítkem INFO současně se snímaným obrazem postupně zobrazovat 4 sestavy informací (expoziční informace jako dole v hledáčku při namáčknutí spouště, navíc ještě stavy některých voleb a dále navíc ještě histogram záběru nebo vodováhu)…

Canon EOS 7D: symbol náklonu roviny (Kliknutí zvětší)V režimu prohlížení uložených záběrů můžeme v záběru (kromě času a expozice, blikání přesvětlených ploch a zobrazení ostřicích bodů) zobrazit tlačítkem INFO ještě postupně 3 sestavy informací (typ záběru, histogram a čas záběru nebo velikost záběru v MB a histogramy jednotlivých barevných složek). Snímání videa probíhá s živým náhledem na LCD při zvednutém zrcadle bez možnosti automatického ostření. Chceme-li při panoramatickém otáčení (kolem svislé osy) zároveň ručně přeostřovat, je potřeba použít stativu s kamerovou hlavou, aby byly záběry plynulé. Základní objektiv EFS 18 - 135 mm, se kterým jsem přístroj testoval, vykazuje při nejširším úhlu záběru jen malé soudkovité zkreslení. Při potřebě ostrého blízkého popředí i pozadí nelze náklon roviny ostrosti kipováním (u velkých studiových přístrojů) nebo náklonem speciálního objektivu nahradit velkou hloubkou ostrosti ani při maximálním clonovém čísle 22. U kompaktů není tento problém vzhledem k menším rozměrům snímače (a tím menším ohniskovým vzdálenostem objektivů) tak zřetelný. Při fotografování v kontrastním interiéru (s okny v záběru, při zatažené obloze venku) při nastavené citlivosti ISO 6 400 je při velkém zvětšení znatelný šum (typické zelenofialové zrno v tmavošedých plochách)…

Popisované stroje Canon EOS 5D a 7D (Kliknutí zvětší)Obě zrcadlovky jsou vynikající poloprofesionální přístroje, mají celokovové tělo odolné proti prachu a vlhkosti a kromě výklopného LCD mají téměř všechno, co současná úroveň technologií umožňuje. Z konkurenčních poloprofesionálních zrcadlovek mají výklopný a otočný displej poslední tři zrcadlovky Olympus, Panasonic Lumix DMC-L10 i Nikon D5000 a lze očekávat, že s tímto vylepšením přijde u některé z dalších zrcadlovek i Canon, který takto vybavil i svůj nejlepší kompakt PowerShot G11. Některé současné foáky mají vestavěný GPS přijímač (např. Nikon Coolpix P6000) a k některým zrcadlovkám lze GPS připojit (Nikon D3), což však není pro většinu fotografů důležité. Ve srovnání s novými 20megapixelovými profesionálními přístroji s velkými kovovými těly (velké akumulátory a druhý úchop pro focení na výšku), sloty pro 2 paměové karty, garantovanou životností závěrky 150 000 až 300 000 cyklů, trochu větší rychlostí a cenou kolem 150 000,- Kč (např. CANON 1Ds Mark III, nebo Nikon D3x) je posuzovaná Full frame zrcadlovka EOS 5D Mark II lehčí a hlavně téměř 3 × levnější. Tělo EOS 7D se nabízí již od 37 000,-Kč, což je rovněž třetina ceny oproti profesionálnímu reportážnímu EOS 1D Mark IV nabízenému od 110 000,- Kč. Nové poloprofesionální zrcadlovky CANONu jsou tedy vynikající nabídkou pro začínající profesionální fotografy i echt-fajnšmekry…

Detail grafiky LCD u pořízené fotky (Kliknutí zvětší)Při pořizování nového vybavení je dobré se zamyslet (vzhledem k rychlosti zastarání i návratnosti této investice) a sledovat vývojové trendy profesionálních zrcadlovek. Diskutovanou otázkou je dnes počet obrazových bodů snímacího čipu. Největších snímacích čipů se v současnosti používá v datových stěnách pro středoformátové a velkoformátové přístroje. Pro zrcadlovku Hasselblad H4D (zrcadlovka formátu 6 × 6 cm) se používá např. datová zadní stěna se snímačem 60Mpx rozměrů 40,2 × 53,7 mm. Tyto přístroje jsou však používány jen ve studiích nebo např. ke snímkování zemského povrchu a kriteria pohotovosti a rychlosti platná pro reportážní fotoaparáty zde nejsou hlavní. Ze snímačů s rozlišením kolem 20Mpx je již možné vytěžit více informací než ze záběrů formátu 6 × 7 cm nebo 6 × 6 cm pořizovaných před třiceti lety středoformátovými zrcadlovkami na film. Speciální objektivy CANON TS-E 24 mm a TS-E 17 mm umožňují při samotném záběru úpravu perspektivy a roviny ostrosti podobně jako dřívější velkoformátové přístroje (šiftování a kipování), takže nemusíme upravovat perspektivu snímků na počítači (ředíme při tom hustotu obrazových bodů) a sklon roviny ostrosti nahrazovat větší hloubkou ostrosti (při větší cloně musíme prodloužit čas expozice a tím zvětšit pohybovou neostrost nebo zvýšit nastavení citlivosti a tím i šum); a zhoršovat tak kvalitu snímků získanou větším rozlišením snímače…

Canon EOS 5D MARK II s bleskem (Kliknutí zvětší)Rozlišení snímače 20Mpx při použití velmi kvalitního objektivu stačí pro tisk obálek knih, nástěnných kalendářů a plakátů. Pro běžný reportážní snímek stačí rozlišení do 5Mpx a větší snímací čip kolem 20Mpx již dává velkou rezervu při úpravách snímku spojených s pořizováním výřezu. Nejnovější profesionální reportážní zrcadlovka (velké kovové tělo s úchopem pro fotografování na výšku s prostorem pro velký akumulátor) Canon EOS 1D Mark IV má 1,3 palcový CMOS čip 27,9 × 18,6 mm (tedy stejně velký jako předchozí EOS 1D Mark III), ale s větším rozlišením 16,1Mpx oproti 10,1Mpx u předchozího profesionálního modelu. Ohniskové délky objektivů je třeba přepočítávat oproti plnému formátu koeficientem 1,3 (u modelu Canon EOS 7D koeficientem 1,6) a objektivy Canon EF-S nelze vzhledem k úhlopříčce snímače 33,5 mm použít. Vidíme tedy, že pro profesionální reportážní zrcadlovku není prioritou nadměrně velký 20megový snímač, ale rychlost a pohotová ovladatelnost. Velké snímací čipy nad 30Mpx se budou zřejmě stěhovat více do středoformátových zrcadlovek. Tyto filmové zrcadlovky doplňované provizorně datovými stěnami namísto filmových rolkazet (jako např. výše zmíněný Hasselblad H4D) budou postupně nahrazeny novými digitálními středoformátovými přístroji, jakým je např. PENTAX 645 Digital s 30Mpx čipem, představený letos na výstavě Photo Imaging Expo 2009 v Tokiu, který vychází z dřívějšího formátu 6 × 4,5 cm…

Detail přípojných zdířek řady Canon EOS (Kliknutí zvětší)Další diskutovanou otázkou u reportážních zrcadlovek je geometrická velikost snímacího čipu, ze které vychází velikost přístroje a hlavně velikost drahých a těžkých objektivů. CANON EOS 5D Mark II má např. k dispozici širokoúhlý transfokátor EF 16-35 mm/f 2.8 o hmotnosti 640 g. CANON EOS 7D s 1,6 × menším snímacím čipem má však k dispozici opticky ekvivalentní (úhlem záběru) méně světelný EF-S 10-22 mm/f 3,5-4,5 (přep. 16-35,2 mm) s hmotností jen 385 g. Při čipu 2× menším než plný kinofilmový formát je možno při hmotnosti do 500 g vyrobit transfokátor ještě širokoúhlejší, např. Zuiko 7-14 mm/f 4 (přep. 14-28 mm, odpovídající úhlu záběru vztaženému k úhlopříčce 114°- 75°) s hmotností 485 g. Tohoto úhlu záběru 114° lze při plném kinofilmovém formátu a světelnosti 2,8 dosáhnout při ještě únosné hmotnosti objektivu pro zrcadlovku jen při pevném ohnisku, např. u objektivu CANON EF 14 mm/f 2,8 s hmotností 645 g a cenou přes 50 000,- Kč. Ve srovnání s předchozími typy zrcadlovek z doby před třemi a více lety je dnes samozřejmostí živý náhled na displeji s vysokým rozlišením až 920 tisíc bodů (u obou nových CANONů) nebo na připojeném monitoru (např. notebooku)…

Canon EOS 5D s mikrofonem RØDE (Kliknutí zvětší)Canon EOS 5D: s mikrofonem a kožešinkou (Kliknutí zvětší)Stále více je proto diskutována otázka nutnosti zrcadla a těžkého hranolu (nebo lehčí soustavy zrcadel), když funkci zrcadla a hranolu dnes postupně nahrazuje živý náhled na velkém displeji s vysokým rozlišením nebo elektronický hledáček s vysokým rozlišením (optické hledáčky pravých zrcadlovek jsou dnes již doplňovány průhlednými LCD s mnoha informacemi ze stavového displeje). Při odstranění zrcadla je nahrazováno velmi rychlé fázové ostření využívající hlavního a pomocného zrcadla kontrastním systémem, který je již rychlejší, než doplňující kontrastní systém u prvních zrcadlovek s živým náhledem. Zrcadlo stále představuje velký problém při konstrukci širokoúhlých objektivů, které musí mít (tady míněno ve srovnání s objektivy kompaktních přístrojů) výrazně asymetrickou a složitou konstrukci a jsou proto buď příliš veliké a drahé, nebo málo světelné. Hasselblad SWC (formát 6×6) s širokoúhlým objektivem Biogon 38 mm neměl zrcadlo, ale průhledový hledáček. Extrémně širokoúhlé transfokátory pro zrcadlovky mají při určitých požadavcích na linearitu zobrazení proto jen minimální rozsah 1 : 2…

Popisovaný stroj Canon EOS 7D shora (Kliknutí zvětší)Konstruktéři zrcadlovek, kteří přišli nejdříve s živým náhledem a později s výklopným displejem (což je samozřejmé u mnoha kompaktních fotoaparátů a u všech videokamer) již přicházejí s fotoaparáty bez zrcadel s výměnnými objektivy a vlastnostmi zrcadlovek (velký snímací čip, dokonalý elektronický hledáček, kvalitní objektivy a výkonná elektronika, např. LUMIX DMC-GH1), které zatím nazývají „bezzrcadlové zrcadlovky“. Objektivy pro pravé zrcadlovky je zde možné použít s mezikroužkem. Nostalgie u používání starých objektivů pro pravé zrcadlovky, konstruovaných s ohledem na rozlišení filmů (50 čar na mm), již neobstojí, protože staré objektivy bez asférických členů nemohou novým objektivům konkurovat a nemohou tak využít rozlišovacích schopností nových snímacích čipů. Další otázkou k diskuzi je světelnost objektivů při stále rostoucí citlivosti snímacích čipů. Velmi světelné objektivy jsou velké, těžké a drahé a tyto nevýhody jsou ještě výraznější u teleobjektivů pro zrcadlovky s plným kinofilm-formátem. Další změny v konstrukci profesionálních zrcadlovek budou zřejmě vycházet z možností které nabízí stále dokonalejší a rychlejší elektronika, rostoucí hustota obrazových bodů na snímacím čipu a zlepšování citlivosti (podmíněné snižováním šumu polovodičových snímačů)…

Oba modely EOS 7D a 5D názorně zezadu (Kliknutí zvětší)čtvercový formát. čtvercový snímací čip např. 36 × 36 mm a čtvercový displej i hledáček by umožnily (při využití objektivů pro plný formát kinofilmu) přepínat formát na šířku a na výšku elektronicky tlačítkem a nemuseli bychom otáčet celým přístrojem, což je při použití standardního blesku nad objektivem někdy nežádoucí (namísto schovaných stínů máme nežádoucí viditelné boční stíny); a nadto při použití blesku se dvěma reflektory (jeden reflektor namířený na strop) pak přetáčení hlavice blesku zdržuje. Vypuštění zrcadla umožní konstrukci širokoúhlých transfokátorů s větším rozsahem (např. 14-70 mm) a omezí tak časté výměny objektivů, hlavně při střídání standardních a širokoúhlých záběrů v interiérech a stísněných exteriérech. Bude možné sestrojit i extrémně širokoúhlý objektiv s pevným ohniskem (např. 12 mm), což při spojení se čtvercovým formátem (jenž by tento objektiv plně vykrýval) velmi usnadní při malém odstupu fotografování architektury, kterou realizujeme bez záklonu přístroje, přebytečnou dolní třetinu odřízneme (přímo v přístroji) a získáme nekácející se obdélníkový záběr bez složitého, těžkého a drahého výsuvného objektivu. Při rovnání perspektivy na počítači totiž vždy zředíme hustotu obrazových bodů, ztratíme tím ostrost a musíme pak ještě oříznout šikmé zbytky vzniklého lichoběžníku, což vede často ke ztrátě důležitých částí záběru. Zdvojení ovládacích prvků - hlavně spouště - by mohlo vyjít vstříc levákům a funkce tlačítek by se volila programově…

Technické parametry fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II (web čs. zastouepní).

Technické parametry fotoaparátu Canon EOS 7D - web českého zastoupení...

Recenze fotoaparátu Canon EOS 7D na webu DIGINEFF, s ukázkami fotogtafií.

 

neco
Text zkušeného kolegy redigoval velmi mírně Správce: Petr Jelínek
Fotodokumentaci připravil vesměs kolektiv firmy: Videokamery CZ
Zamyšlení s popisy novinkových strojů sestavil všem: Jiří Handlíř...

 

 

 

Vydáno dne 16. 11. 2009 (30 583 přečtení, naposledy 8. 5. 2025, 07:02), autor: Jiří Handlíř [handlir]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Komentáře vlákenNastavení

Vlákno: Reálné klipy ve 4K...
Re: Reálné klipy ve 4K...
Romolus66 | 18. 11. 2023, 09:56
Vlákno: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Re: Úpadek v HW vývoji nových videokamer?
Delirium Tremens | 30. 10. 2023, 19:13
Vlákno: Gimbal pro kameru
Re: Gimbal pro kameru
appalacio | 4. 1. 2023, 15:55
Vlákno: Svatební klipy
Re: Svatební klipy
appalacio | 5. 8. 2022, 14:26
Vlákno: WorkShop19 - Fryšava
Re: WorkShop19 - Fryšava
VideokameryCZ | 18. 5. 2022, 12:00
Vlákno: Pinnacle nevidí kameru
Re: Pinnacle nevidí kameru
VideokameryCZ | 6. 5. 2022, 00:28
Vlákno: DaVinci Resolve 17
Re: DaVinci Resolve 17
appalacio | 8. 1. 2022, 10:44
Vlákno: Odborně naučná videa ze zdr. zařízení
Re: Odborně naučná videa ze zdr. zařízení
appalacio | 24. 9. 2021, 19:09
Vlákno: Cyklomuzeum Žireč - příběh, který se stal skutečností
Re: Cyklomuzeum Žireč - příběh, který se stal skutečností
appalacio | 11. 8. 2021, 14:02
Vlákno: DaVinci Resolve
Re: DaVinci Resolve
appalacio | 4. 5. 2021, 16:25

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13588 x,
naposledy 8. 5. 2025, 13:50

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7061 x,
naposledy 8. 5. 2025, 17:10

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5570 x,
naposledy 8. 5. 2025, 16:50

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4899 x,
naposledy 8. 5. 2025, 17:20

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2042 x,
naposledy 8. 5. 2025, 17:45

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout