VIDEOKAMERY.cz | Mrkli jsme na další PROFI: JVC DV5100

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › Mrkli jsme na další PROFI: JVC DV5100

Mrkli jsme na další PROFI: JVC DV5100

Kampak zařadit tuto obrovitost neamatérského ražení?

Srovnání DV5100 a VX2100 (Klikni pro zvětšení)
Zařazení veliké mašiny je nejspíše fakt už zcela mimo amatérský sektor. Nejen kvůli nezvykle velikým CCD-snímačům 1/2" a příbuznosti spíše k jiné ryzí profesionálce Sony DSR390 - již má 5100vka dokonce v mnohém předčít - tu opravdu nejde nejspíš vůbec (!) o nic z běžného pojmu maloobchodní videokamera, alespoň tak, jak jej vnímá většina čtenářů našich amatérských stránek. Gigantičnost vlastního stroje snad dostatečně naznačí srovnání s jednou z největších tzv. běžných maloobchodek - totiž druhdy vychválenou podlouhlicí Sony VX2100, která vyhlíží vedle plně vyzbrojené DV5100 skoro jako trpaslík. A jak máme ve zvyku, hned za úvodem si ještě naznačme příbuzná témata: tedy popisné článečky o jiných takto velkých neamatérských strojích. Vedle největší maloobchodní kamery vůbec - tedy Canon XL2 - jsme se tu pokoušeli přiblížit čtenářově oku
i mysli například velikou JVC GY-DV5001 nebo její menší firemní kolegyňku GY-DV300. Ubezpečme ještě jednou čtenáře, že popisovaný přístroj není pro laiky a že recenzí se tu spíše myslí zařazení obrazového průvodce do kategorie článků, než opravdové hodnocení…

Obří objektiv FUJINON s bajonetem (Klikni pro zvětšení)
Očima laika je už první šíleností na samotné videokameře nemožnost zapnutí automatického ostření objektivu, jenž se mimochodem jmenuje FUJINON - a může tam být i Canon - a má opravdu hafo manuálních funkcí. Jeho uchycení na kameře je tzv. bajonetovým způsobem a detail samotného těla objektivu by mohl také napovědět. Ta obří podivnost má na sobě dokonce uchyceno ovládání transfokátoru i se zápěstním řemínkem! Zvídavější čtenář si také nemůže nepovšimnout, že na kameře se nikde neudává u spotřebních modelů tak obvyklé číslo přiblížení, my ale víme, že námi zkoumaný objektiv měl 17násobný optický a žádný digitální ZOOM. Jak je vidět na obrázcích, tělo objektivu má prstence manuálního ostření včetně tzv. MACRO, ručního ovládání koeficientu přiblížení a dokonce i manuálního nastavení clony. Obrovská sluneční clona je doplněna patřičně velkou krytkou
vstupního skla objektivu a pro vyčerpání tématu "hroznej profi-objektiv očima laika" už jen dodejme, že jeho samotná délka je větší, než délky úplně celých těl valné části maloobchodních videokamer…

čB-profi-hledáček, amatérský LCD a spousta extras...!

Detail DV5100 s displejem HDD (Klikni pro zvětšení)
Pohleďme nyní na celý stroj v plné zbroji. Na zadní části je (respektive může být) nasazen odnímatelný Hard-disk, o jehož praktičnosti jsme se už zmiňovali v popisu předchozího modelu GY-DV5001. Ještě více vzadu jsou nasazeny echt veliké akumulátory, jejichž neamatérský vzhled vcelku logicky odpovídá i jejich echt nemaloobchodní ceně. Co se týká zmiňovaného pevného disku
(HDD), tento je zde volitelný podle požadované kapacity: buď si vybere uživatel 40GB zhruba na tři hodiny záznamu nebo 80GB s dvojnásobkem nasbíraného času (naše kamera měla HDD-čtyřicítku). HDD tu funguje jako přímý sběrač dat (tj. videa), má informační displej (viz názorný obrázek) a lze s ním také dokonce pracovat i jaksi úplně obousměrně - tedy nahrávat z onoho HDD na videokazetu anebo obráceně z kazety na disk. Ona ani mechanika kazety (klik na zajímavý detail) v tomto přístroji není jaksi běžnou: dokáže totiž pojmout jak malé (napišme klidně běžné) videokazety mini-DV, tak i tzv. velké DV-kazety - a samozřejmě vždy jen jednu z nich - jež jsou pochopitelně výrazně dražší a např. v naší vitrínce (jen ta vlevo) stojí v délkách 120 a 180 minut, ale v údajích je i čas 276minut (jiný nabídnutý obrázek srovnání velikostí oněch kamero-kazet napoví, o čem je tu řeč)…

Detail čB-hledáčku: odklopený tubus… (Klikni pro zvětšení)
Hledáček je u JVC GY-DV5100 černobílý. Samozřejmě nikoli ve smyslu malého LCD-čka s malým rozlišením, ale coby velká 1,5" obrazovka za zrcátkem (viz přiložený obrázek) v takovém úhlu, aby opravdu obrovský tubus hledáčku zprostředkoval kameramanovi správný vjem o natáčené scéně. To společnějším znakem s amatérskými kamerami je mnohem spíš výklopný LCD-panel standardní úhlopříčky 2,5" vcelku nadstandardního rozlišení 200.000 bodů. Drobnou animaci tří módů funkce tohoto panelu jsme si vypůjčili na zahraničních stránkách profesionální techniky JVC a předpokládáme, že nás za to (snad) nikdo nebude popotahovat. Kliknutím na animaci (níže u odstavce) si čtenář přiblíží dvoj-detail zaklopeného a vyklopeného LCD-panelu v jednom snímku. Vezmeme-li v úvahu, že je tu ještě další displej pro občasné sledování - na výše vzpomínaném HDD - pak buďme rádi, že my si můžeme hrát s našimi běžnými amatérskými mašinkami: ty mohou mít klidně (chceme-li) všechno v automatu a nenutí nás sledovat (téměř) nic jiného, než natáčenou scénu v hledáčkovém či výklopném (Fuj, raději hledáček!) zobrazovači…

Nastavení kamery, rozsah expozice a funkce LOLUX...

Funkce displeje názorně (Kliknutí zvětší LCD)
Nastavení popisované videokamery je ale už také mimo rámec chápání nás, běžných poučených laiků. Rozsah expozičních časů je možný v jedenácti (!) krocích: tj. 1/6,25, 1/12,5, 1/25, 1/50, 1/120, 1/250, 1/500, 1/1.000, 1/2.000, 1/4.000 a pak 1/10.000s. Manuálních regulací má mašina - jak již bylo zmíněno i výše - fakt neurekom. Například i tzv. zisk - nazývaný GAIN - tu lze volit od -3, přes 0, 6, 9, 12, 15 až po 18dB a výrobce navíc udává, že to jde "po krocích 0,2dB". Asi samozřejmostí jsou tu i indikace přeexponovaných míst (známá Zebra) nebo plná korekce audio-signálu. Minimální osvětlení je udáváno s profi-funkcí LOLUX jen 0,2 luxu, s poznámkou o světelnosti F1,4. Laikům velmi zajímavým by se snad mohl jevit i údaj o ohromující spotřebě energie tohoto stroje. Zatímco běžné malé kamery (mini-DV) mívají obvyklý apetit v rozmezí 2 až 5 Wattů - podle výrobce a např. vyklopení LCD - při napětí (obvykle) od 3,6 do 7,2V, tahle ohromnost má napájecí napětí 12V (s údajem o rozsahu 11-15V) a potřebuje v nahrávacím módu kolem 20W příkonu! To aby měl jeden dostatek kapacity v rezervě, že ano…

Zprava s nasazeným objektivem Canon (Klikni pro zvětšení)
Velikost popisované mašiny je impozantní. S rozměry 121 x 249x 364 mm (Š x V x D) bude těžko soupeřit téměř jakákoli z maloobchodních amatérek, s výjimkou obryně Canon XL2 (má 225 x 220 x 496mm), ale po nasazení HDD a (2) akumulátorů je obrovitost JVC GY-DV5100 dovršena. I deklarovaná hmotnost 5,5kg skoro bez ničeho je vážně ovlivněna nasazením příslušenství podle našich obrázků - s HDD a dvěma AKU jsme ji zvážili naproti u řezníka na Minské ulici v Brně: 7,8kg! Osazení velkými CCD-snímači s úhlopříčkou 1/2" a 470.000 body ve verzi PAL (udávají jiný počet 410.000 pixelů pro systém NTSC) na každém je dalším profesionálním znakem. A absence pomalejší rychlosti posuvu pásky (LP) náš neamatérský dojem samozřejmě utvrdí opět o kousek více. Ony ani velké konektory na mikrofony na zadní straně kamery - obvykle nazývané XLR - nejsou ničím, co se dá najít na maloobchodních strojích. Podobné je to ale i s ovládacími prvky, jež tvoří - mrkněme pro ilustraci na detaily zde přiložených snímků - většinou velká tlačítka (předchozí model) nebo zaoblené stříbrné páčky spolehlivě identifikovatelné hmatem kameramana…

Přípojná místa a hodnocení obrovité impozantnosti...!?

Detail ovládání vč. hlavního vypínače (Klikni pro zvětšení)
Detail zadní strany ovládání stroje (Klikni pro zvětšení)
Popsali jsme toho (jak pro koho) dost, ale jděme dál. Botička příslušenství není tzv. "inteligentní", ale na horním madle k možnému přenášení kamery (anebo k tzv. spodním náhledům při natáčeních) ji určitě nelze přehlédnout. V základní sadě je mj. přiložen externí mikrofon s molitanovou "ponožkou", jenž se dá samozřejmě ještě v případné profesionální výbavě doplnit jinou externí variantou. Mezi přípojnými konektory nalezneme kromě výše zmíněných SLR-přípojek například i klasičtější CINCH-e nebo starodávnější BNC-konektor pro video-výstup (MONITOR OUT). On je ostatně i připevněný objektiv nebo nasazený mikrofon zapojen do zdířek coby jakési stavebnicově doplňované příslušenství (viz další obrázek). Na celou sadu je samozřejmě určen podobný hliníkový kufr, jako jsme tu už naznačovali v někdejší recenzní poudačce laikově oku nepochybně dosti podobného předchozího modelu JVC GY-DV5001. Bylo to v říjnu 2004 a i v dnešním textu zdůrazněme, že pro práci s takovouhle profesionální videokamerou to holt chce poněkud delší zácvik…

Detail konektorů včetně BNC (Klikni pro zvětšení)
Co k tomu dodat? Odkažme fanoušky všeho víčečipového na (nejen) naše články a stránky s touto tématikou. A protože naše firma nestaví do jednoho pomyslného mužstva kamery se třemi maličkými snímači a stroje opravdu (!) tříčipové, naznačme jen (podle nás) to pravé: Kategorie maloobchodek do nebo okolo 100 tisíc korun je momentálně obsazena vcelku slabě a obsahuje z tzv. použitelných mašinek snad jen (s otazníky) Sony HC1000 a (bez otazníků) VX2100, Panasonic GS400 nebo Canon XM2. K obrovité strojovně Canon XL2 (XL1/XL1s) se dají najít dobré nápady například na této adrese anebo taky tady. Z tuzemských adres si dovolme odkázat na tuhle i se slovníčkem pojmů anebo zajímavé sdělení zkušeností s FX1, které je umístěno na stránkách nadšeného fanouška oboru z Chomutova. Zabrousíme-li do značky Panasonic, je tu např. tento odkaz anebo raději tahleta adresa. Jen a jen profesionální přístroje od Sony najde čtenář nejlépe na těchto stránkách (klik tam na požadovaný systém) anebo třebas tady. No a dnes využívaný odkaz je např. tento. My amatéři zůstaneme ale rádi u svých malých pohotových mašinek a taky malých finančních starostí, že ano…

 Přední perspektiva impozantního stroje (Klikni pro zvětšení)
Závěr: jak se s obryní natáčí? Jak jsme už psali u předchozí JVC GY-DV5001: (skoro) úplně normálně! Pokud pomineme zmiňované profesionální manýry obří krasavice - jakými jsou například nemožnost zařazení funkce automatického ostření, žádný stabilizátor (!) či velkou tíhu na rameni uživatele - můžeme předchozí větu určitě potvrdit. Se spolumajitelem firmy, jež nám stroj zapůjčila (děkujeme), jsme se přesvědčili i o tom, že zmiňovaná funkce obousměrného přenosu dat (videa) "z pásky na HDD a naopak" funguje na jedničku. Kdyby tak ještě některý producent vyřešil přetahování těchto dat (dejme tomu) desetinásobkem běžné rychlosti, to by bylo žůžo! Případným zájemcům o tuhle profesionální obrovitost ještě vzkažme, že její tzv. pořizovačka je včetně popsaného objektivu FUJINON, hledáčku a dalšího příslušenství (mikrofon atd.) okolo 300 tisíc korun a (např.) rozdíl mezi HDD 40GB a 80GB je kolem 500 USD. Nabízíme profi-odkaz na doplňky, kde se případní opravdoví fandové mohou dozvědět i třebas ceny použitelných objektivů pro tuto mašinu - a to FUJINON i Canon - i další nikoli levné techniky. Nakonec? Kdo by si myslel, že k tomuhle půjde něco pořídit lacině, že jo…?

necoObrázkové povídání opět o něčem EXTRA sestavil: Petr Jelínek
Za mnohé z dnes přiložených obrázků děkuji: Jirkovi Rakušanovi

P.S.: čekatelům na běžné amatérské recenze bude dopřáno záhy!

Vydáno dne 12. 4. 2005 (40 276 přečtení, naposledy 8. 5. 2025, 21:07), autor: Petr Jelínek [jelinek]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Zobrazení vlákenNastavení

WorkShop číslo 3...
658 053x, naposledy 8. 5. 2025, 22:11
Canon XF100 a XF105
485 581x, naposledy 8. 5. 2025, 22:36
WS4: Austerlitz...
481 166x, naposledy 8. 5. 2025, 21:01
WorkShop 21.3.09
476 044x, naposledy 8. 5. 2025, 22:37
Sony Vegas
468 533x, naposledy 8. 5. 2025, 22:11
WS5
423 021x, naposledy 8. 5. 2025, 21:40
Edyho Foákování. :-)
385 818x, naposledy 8. 5. 2025, 22:21
příští WS
376 724x, naposledy 8. 5. 2025, 21:44
Panasonic GH4
326 400x, naposledy 8. 5. 2025, 22:18
Dobruška 6. a 7. června
315 289x, naposledy 8. 5. 2025, 22:30
Sony NEX-EA50
293 224x, naposledy 8. 5. 2025, 22:13
Canon XH A1s?
267 435x, naposledy 8. 5. 2025, 22:51
HV30 a zvuk
254 500x, naposledy 8. 5. 2025, 22:15
Video z firewire na USB a HDMI ?
253 538x, naposledy 8. 5. 2025, 22:00
Slider - pojezd
237 831x, naposledy 8. 5. 2025, 22:57

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13610 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:20

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7071 x,
naposledy 8. 5. 2025, 21:50

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5583 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:00

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4911 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:10

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2056 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:20

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout