VIDEOKAMERY.cz | ZOOM-rekord s klasikou: Sony HC27-47

Kamenný specialista prodeje videokamer a příslušenství

Minská 37, Brno 616 00
Tel.: 541 218 591 a 601 331 994 
E-mail: info@videokamery.cz
Po - Pá: 10:00-17:00

Úvod › ZOOM-rekord s klasikou: Sony HC27-47

ZOOM-rekord s klasikou: Sony HC27-47

Nejnižší a nejvyšší modely s popisovaného tria (Klik zvětší)
Odstavec tradičních odkazů (od PJ) na souvislosti do těchto stránek nech přeskočí všichni, kteří myslí, že nepotřebují či nechtějí znát vývoj v našem oboru nebo tohoto Webu; a samozřejmě i všichni stálejší čtenáři, kteří by se (proboha) mohli naváděním na takové rozumy nudit. čtvrtpalcová páska existuje dlouhých 12 roků a za svou éru prošla - jako ostatně snad každé moderno - obdobím luxusu a drahoty či pojmy pokroku a osvícenectví; a kdyby nebylo HDV-kamer lačných po její šíři 6,35mm, mohla by brzy (?) upadnout v pomyslné zapomnění, o němž už bylo vícekrát. Mrkne-li čtenář s naším populárně-naučným www-časopisem o facku zpět, vidí konzervativní a zároveň osobité postoje - anebo jak jim chce kdo říkat - úřadujícího vůdce Know-How Sony: nejdříve dlouho váhá vybavit své amatérské kamery větším číslem transfokátoru a podobně žádanými (ne)důležitostmi pro amatéry, s mocněvševálcujícím HDD přichází jako nikoli první a investuje obrovské prostředky do takových excesů, jakými byly například microMV; pak zas bez alternativ výběru mermomocí tlačí dotykový
LCD-panel či v poslední době nesmyslné pomocné staničky, které mu pouze prodražují výrobu (a uživateli nepřináší prakticky žádný efekt). Sortiment sezón 2003, 2004, 2005 a 2006 napoví, podobně jako recenze o zajímavých a výkonných kamerách se 3MPx. Lenka pokračuje…

Sony HC27 zboku: shoda s HC23 jistá (Kliknutí zvětší)
Základ řady DCR-HC27 má naprosto totožné tělo se svou předchůdkyní HC23kou a funkcemi se také výrazně neliší. Na první pohled by zákazník mohl tyto 2 modely poplést, protože je odlišuje pouze nálepka z vnější strany LCD-panelu s vyjmenováním vymožeností - o nichž firma asi Sony usoudila, že stojí za zdůraznění - a matný lak na objektivové části. 800.000 bodů na 1/6" snímacím CCD-čipu je už skoro samozřejmostí low-endových kamer a schovává se tu za objektivem s logem Carl Zeiss-Vario Tessar. V případě potřeby je možné našroubovat do závitu o průměru 25 mm UV-filtr, polarizační filtr, nicméně hůře dostupný bude asi např. SKY-filtr, vzhledem k tomu, že jeden z našich hlavních dodavatelů jej nenabízí. Světelnost F 1,8 a ohnisková vzdálenost f 2,3-46 s výrobcem uvedenými přepočty na kinofilm pro záznam 4:3 (44-80 mm) a 16:9 (48-960 mm) také ničím nepřekvapí. Hmotnost a rozměry uvedu jen na opáčko, protože se také neliší od předchůdkyně HC23, tedy 65 x 79 x 113 mm (Š x V x H) a 360g…

Pohled na fazónu nové řady shora (Klikni pro zvětšení)
Nechybí elektronická stabilizace obrazu - u Sony s již tradičním názvem této firmy Super Steady Shot. Slušnému 20násobnému optickému ZOOM-u sekunduje trochu (?) přemrštěné digitální 800násobné zvětšení, i když je pravda, že na své zkušenější kolegyně HC37 a HC47 - s obřím 2000násobkem digitálu (=letošní novinka) - opravdu nemá. Ale o nich blíže trošku níže (:-D). Se svým dotykovým panelem Sony evidentně nechce přestat, ba dokonce se jím tady i chlubí, takže nebudu nad jeho specifikem zase spílat, protože bych se opakovala. Vzhledem k tomu, že rozdílů od HC23 není mnoho, nebudu se podrobněji rozepisovat - uvedu pouze odlišnosti s odkazem na recenzi Sony HC23; a vrhnu se na zajímavější již zmíněné modely HC37-47. Nejprve tedy Dvacetsedmička postrádá USB port s možností tlačítka SNAPSHOT pro fotky, takže tu nelze pořídit ani statický 6tivteřinový snímek na pásku. Optické přiblížení je stejné a digitální je u nového modelu o 160 více. AKU je dodávaný klasický NP-FP30, pak u dalších typů se zmíním o novém s označením NP-FH. A teď už konečně k oněm fakt novým modelům...

Srovnání: konkurenční kamery vedle sebe (Kliknutí zvětší)
HC37 se sice příliš nepochlapila rozlišením klasických 800.000 bodů - a nedali jí ani širokoúhlý LCD, který mají tedy dnes mimo jiné všechny základy nových řad (Panasonic NV-GS80, JVC GR-D740, Canon MD130). Ba dokonce nemá tlačítko pro fotku - tedy nepořídíme ani zmíněné fotky na pásku s 6ti vteřinami trvání - a přesto na těle kamery najdeme USB-port. Vzhledově se velmi podobá kamerám firmy Samsung: zmiňuji to, přestože je neprodáváme, jelikož se mi na první pohled zdálo, že jde o totožné modely, přitom jiné firmy. S rozměry 63x85x114 mm (Š x V x H) a hmotností 390g je kapku mohutnější oproti HC27. Hladký, zaoblený tvar a lesklý jakoby kovový povrch budí na první pohled dojem luxusu, ale vzhledem k velikosti a i třebas totálně plastovému a na konci dokonce průsvitnému hledáčku si kamera celkový dojem přece jen nepatrně kazí. No a v barevném provedení videokamer neriskuje ani Sony - klasická stříbrná barva v kombinaci s temnější šedou u HC37 a tmavě šedá se stejnými doplňky je pak u modelu HC47 - viz následující obrázek…

Barevné provedení Sony HC37 a HC47 (Klikni pro zvětšení)
Objektiv stejného loga jako u Sedmadvacítky zde má světelnost F 1,8 s ohniskovým rozsahem f 1,9-76 a přepočtem na kinofilm v režimu 4:3 36-1440 mm a v módu 16:9 je 39-1560 mm. Průměrem objektivu je o 5 mm větší než u HC27, tedy 30 mm. Jako výhodu tu vidím vestavěnou krytku objektivu, která se ovládá páčkou u objektivu na čumáku kamery. Letos se firmy rozhodly, že zlomí rekordy v optice i digitálu a u Sony se do toho opřeli s největší vervou: 40násobné optické přiblížení a 2000x digitální zvětšení. Pro představu čtenářů Canon MD150 má 35x opticky a 1000x digitálně, JVC GR-D740 34x/800x, Panasonic NV-GS80 32x/1000x. Nevím, zda předhánění se v zoomech je zrovna to pravé ořechové, vypadá to "jen" na zdravou soutěživost vůdčích firem našeho oboru. Poznámka PJ: až do roku 1996 byly obvyklými maximy objektivů kamer 10-12x ZOOM. A do roku 1995 se výraz elektronické (čili digitální) zvětšení záběru vyskytuje výjimečně; a to mj. i třebas pojem stabilizátor obrazu: elektronický začal kariéru v modelu Sony CCD-TR805 v roce 1992, optický pak v r. 1993 u typu Canon UC5Hi…

Pohled na nový AKU Sony zezadu (Klikni pro zvětšení)
O plastovém hledáčku jsem se již zmínila výše - je výsuvný s páčkou tzv. korekce dioptrií a při vložení akumulátoru s větší kapacitou (čili i s větším rozměrem) by zavazení nemělo být problémem i díky trochu zapuštěnému místu pro AKU. Tím se nenásilně dostáváme k akumulátorům, nad kterými jsem se divila už v předchozím textu. Akumulátor je nepatrně jiný jak vzhledem - tj. lesklejším povrchem - tak označením NP-FH40 (7,2V a 4,9Wh), ale velmi zvláštní je opět nikoliv oboustranná kompatibilita s loňskou řadou kamer. Nový článek pasuje do loňských typů, ale naproti tomu "starý" akumulátor si rozumí pouze s modelem HC27, nikoli však HC37/47. Sony do své výjimečnosti vtáhl i napájecí články: označení STAMINA má dávat najevo obrovskou výdrž - a samozřejmě daleko delší než u ostatních firem. Podle mě jde opět o pouhý reklamní trik, jelikož žádné hodiny navíc jsem ve výdrži nezaznamenala, alespoň s dodávaným typem a kapacitou ke kameře…

Detail napájecí/nabíjecí zdířky řady HC (Klikni pro zvětšení)
Přední konektory HC27 na pravoboku (Klikni pro zvětšení)
Co se týká konektorů na těle tria kamer, tak jako obyčejně, slabší model nemá dokovací stanici. Pod akumulátorem tu najdeme DV OUT čili F-W-rozhraní IEEE1394 pro přenos záznamu v plné kvalitě DV-PAL do počítače. Natahování videa je možné provádět jen z videokamery ven, protože nemá odblokované vstupy. Hned vedle je zdířka k napájení přístroje nebo nabíjení AKU (vestavěnou nabíječkou) DC IN a pod tlačítkem nahrávací spouště je ještě A/V OUT, tj. propojení s televizemi a videi dodávaným kabelem 3x CINCH. Tady nelze spojení realizovat běžným druhem propojky 3,5 mm JACK do kamery, nýbrž sdruženým konektorem vč. S-Videa. Kabel 3x CINCH+S-Video ale není v příslušenství, to znamená pro potenciální zájemce nutnost dokoupení. Pod odklopeným LCD panelem je ještě již výše zmíněný USB výstup pro přenos statických snímků z kamery do počítače: vše je názorně doprovázeno na přiložených obrázcích…

Nová Sony HC37 ze zadní perspektivy (Klikni pro zvětšení)
Tlačítek na těle kamery jsem našla opět velmi málo "díky" dotykovému LCD panelu. Známá trojice tlačítek EASY (známá automatika bez možnosti manuálu), DISP/BATT INFO (to informuje o stavu akumulátoru) a BACK LIGHT (kompenzace protisvětla) je tady pod odklopeným LCD, jinak obvykle bývaly nad jeho dílem v objektivové části stroje. Na levém okraji vnitřního rámečku LCD-panelu jsou zde 3 tlačítka: k ovládání transfokátoru jedinou rychlostí na široké (W) a detailní (T) záběry a pomocná video-spouš. Hlavní spouš je vedle AKU vzadu na těle a nad ním je do boku posuvné kolečko zapnutí/vypnutí/přepnutí přístroje do nahrávání a přehrávacího režimu. V jedné linii s vypínačem na vrchním díle těla přibližuje a vrací se na plný záběr výklopnou kolébkou. Nakládání kazety je horní, tedy výhoda při točení na stativu a výměně kazet. Nahoře v objektivové části stroje ještě lze posunem ovládátka NIGHTSHOT PLUS zapnout infračervené světlo pro záběry v horším světle, v praxi se v úplné tmě objeví bílé kruhové středové světlo…

Nejvyšší model z popisované trojice HC47 (Kliknutí zvětší)
Model o 10 cifer vyšší HC47 doznal změny jak v rozlišení 1,070.000 bodů na 1/6" snímacím CCD-čipu, tak v optickém přiblížení 25x, nevyjímaje světelnost F1,8 a ohniskový rozsah 2,5-62,5, s přepočtem na kinofilm v 4:3 41-1189 mm a 16:9 43-1075 mm. Na širokoúhlém displeji s rozlišením 123.200 bodů se navíc objevilo tlačítko volby poměru stran WIDE SELECT: právě díky míře 2,7". Digitální zvětšení zůstalo na nesmyslném čísle 2000x, ale co už. Míry Sedmačtyřicítky jsou stejné jako u HC37, jen je o 10g těžší. U objektivu se stejným závitem najdeme opět vestavěnou krytku a prakticky totožná jsou celá těla kamer. Rozdíly jsou jen v barvách a počtu zdířek - vzhledem k dokovací stanici - HC47 nemá na tělíčku tolik přípojek jako HC37. V místě konektorů pod AKU zůstalo napájení DC IN, chybí DV OUT, nicméně A/V konektor je na těle také. Dokovací základna tu opět slouží pouze pro přenos do počítače a tvoří tak jakýsi důkaz o zbytečné a přehnané vynalézavosti speciálních doplňků a funkcí na přístroji - prostě Sony…

Nabídka MENU u kamery HC47 (Klikni pro zvětšení)
Grafická nabídka videokamery HC47 (Klikni pro zvětšení)
MENU kamer se liší druhem nabídky - a u HC37 je podobné HC27. Obě obsahují malý obdélníček v rohu displeje ke snadnému přístupu do Menu dotykem. Po stisku nabídne kamera více ikon se zjednodušenými přístupy uživatele k jednotlivým ovládacím funkcím. V režimu EASY, kde nelze užít žádná manuální vylaďování, je MENU ochuzeno bez možností jinak dostupných voleb. To HC47 má podobné MENU už spíše HC94/96, čili modelům roku 2006. Po zmáčknutí obdélníčku jsou tu opět větší čtverečky rychlejšího přístupu k jednotlivým funkcím, ale samotné MENU je rozděleno do jednotlivých sekcí s obrázky (pro nás určitě přitažlivější podání) a je výrazně rozsáhlejší. V 5 kolonkách je tu NASTAV. KAM. (třebas VÝBěR SCÉN, BOD. MěřENÍ, EXPOZICE, VYVÁŽ. BÍLÉ), OBR. APLIKACE (DIGIT. EFEKT, PL. INT. NAHR.-což je plynulé intervalové nahrávání, zkratky mnohdy nebývají silnou stránkou překládání), v UPRAV/PřEHR. je jediná funkce HLEDAT KONEC, čtvrtou skupinou jsou tu pak STAND.NAST. (tj. REŽIM ZVUKU, REŽ. NAHR., NAST. LCD/HL., PRůV. ZOBRAZ. a jiná) a poslední pátou pak volby čAS/LANGU k časovým údajům a komunikačnímu jazyku…

Jedna z nabídek modelů HC27-HC37 (Klikni pro zvětšení)
Obdélníčková nabídka typů HC27-HC37 (Klikni pro zvětšení)
Na LCD je vedle hlavního obdélníčku ještě Průvodce zobrazením, jenž po volbě doslova vede uživatele jednotlivými funkcemi a vysvětlí mu v podstatě vše bez potřeby psaného manuálu: tedy PRůV. ZOBR. Třetí geometrický minitvar zjednodušuje přehrávací režim, dokonce s funkcí hledání konce (vyhledá poslední nahraný záznam, přehraje jej 2 vteřiny, zastaví se a kameraman může bez obav o smazání důležitého natáčet dál). U modelu DCR-HC47 se konečně mohu zmínit také o fotorežimu na Memory Stick kartu (opět tu jde o vymoženost Sony, běžně bývají pro ukládání statických snímků v kamerách SD karty). Fotku lze vyhotovit ve dvou stupních rozlišení 1,0M a 0,3M: čili možnostech dvou poměrů stran/kvalit; a s tím souvisejících datových velikostí statických snímků. V nastavení lze také zvolit režim TELE MAKRO (zaostří záběr i na větší přiblížení zblízka), SAMOUSPOUŠ, různé scénické režimy apod. Fotografie bude v rozlišení udaném výrobcem 1.070.000, v návodu píšou pro fotky 1 milion efektivních bodů a kdo to chce postaru s poměry stran, tak jde o čísla 1.152x864 bodů...

Detail dvojice novinek Sony zepředu (Klikni pro zvětšení)
Pro a proti všech tří popsaných typů jednoznačně vyplývá z textu, tedy výhodami jsou vrchní nakládání kazety, výsuvné hledáčky spolu s mírně zapuštěnými akumulátory (větší kapacity nezavazí kameramanovi u hledáčku). LCD-panel s možností tlačítek pomalejšího jednorychlostního přibližování a spouště REC může také mnohým vyhovovat, ale pro mě budou asi rozhodujícími nevýhodami dotykový displej s "patlacím efektem" a jiný druh paměové foto-karty MSPRODuo, přičemž dokovací stanice mi přijde v podstatě jako naprosto nesmyslné příslušenství ke kameře navíc: především kvůli tomu, že na jejím těle se najde místo pro dalších pět potřebných konektorů. Shrnuto a podtrženo - pro běžná natáčení s touhou po megalomanském optickém i digitálním přiblížení a pro zapřísáhlé příznivce TOUCH-panelů i dalších specialit Sony nebude ani jeden z modelů špatnou volbou, náš prodej ON-LINE samozřejmě všechny popsané typy má - a to skladem… HOWG

Odkaz na technická data popsaných videokamer - do stránek čs. zastoupení...

neco
Svou kolegyňku redigoval: Petr Jelínek (prosím upozornit
na chyby)

Půljubilejní (=>pátou) recenzí popsala řadu miniDV: Lenka Juříčková

Mimochodem: šastný a veselý vstup do teplých dní..! Stále jsou za odměnu vítány čtenářské recenze.. :-D)

Vydáno dne 10. 4. 2007 (38 359 přečtení, naposledy 8. 5. 2025, 06:42), autor: Lenka Juříčková [jurickova]

Digikamery.cz

Poslat e-mailem | vytisknout | zpět www.digikamery.cz

  • Recenze CANON
  • Recenze JVC
  • Recenze PANASONIC
  • Recenze SONY
  • Recenze Sport+Car
  • Recenze XY+DJI

KLIKNI SI ke vstupu do Video- Foto- Audio- BAZARU

  • Novinky
  • Pokecy / akce
  • Archiv

RSS kanál

  • Poslední komentáře
  • Vaše poslední komentáře
  • Poslední vlákna
  • Poslední komentáře vláken
  • Zobrazení vláken

Vaše poslední komentářeNastavení

Pro zobrazení vašich komentářů
se musíte přihlásit.

Nejčtenější články za 6 měsíců

Bleskovka: News from Panasonic!

Zobrazeno 13610 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:20

Vánoční KAMERA nebo FOŤÁK?

Zobrazeno 7072 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:20

ČVRTLETNÍK Bazaru č 1 / 2025

Zobrazeno 5584 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:48

RECENZE: Panasonic VX3 a V900

Zobrazeno 4912 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:40

Srovnávání 9: A Fotky HNED...?

Zobrazeno 2057 x,
naposledy 8. 5. 2025, 22:48

Přihlásit se
  • Úvod
  • Kontakt
  • Bazar
  • Půjčovna
  • Servis
  • Archivace
  • Diskuse
  • E-shop

Vyhledávání

RECENZE: Panasonic VX3 a...

Doslova Blesk z čistého nebe zapůsobil příchod dvou novinek firmy Panasonic! VIDEOKAMERY HC-V900 (F-HD) a HC-VX3 (F-HD + 4K) přináší - navzdory uvadající slávě reportážních kamer pro amatéry - hned několik zajímavých novinek...

Číst dál

Srovnání 8: TERMO nebo IN...

INSTAX se těší vzrůstající oblibě především NADŠENÉHO MLÁDÍ. Vůči ekonomické logice to není úplně pochopitelné, ale mrkněme na téma podrobněji...

Číst dál

PB23: Bílý Canon plus LIB...

Opět je tu čtenářsky oblíbený seriál PRUBLI JSME s pořadím 23. Ač k nevíře, tento pojem našich-vašich stránek UŽ měl DVAADVACET epizod. Jak vidno níže, další díl se chystal DLOUHO,..

Číst dál

Prubli jsme 23 - 250D + Liblůstky

Recenze Canon G7X + DC55

NÁDHERNÁ SESTAVA: vyspělý kompakt s velkým snímačem a vodotěsné pouzdro shodné značky do 40 metrů (!) za VELMI rozumnou cenu! To je dvojice mašinek z nadpisu. Autor dnešního „Castingu“ coby zarytý fanoušek oboru představí EXTRA DUO po svém...

Číst dál

RECENZE Panasonic HC-X2+2...

Videokamery Panasonic HC-X2 a HC-X20 přišly coby HOT NEWS s koncem roku 2022. Předchůdce HC-X1 se stejně velkým snímačem „typ 1,0“ jsme představili dokonce 3x, naposledy před 2 lety. Noví obříci působí neméně...

Číst dál

Recenze: INNOTRONIK ICS-R...

INNOTRONIK. Pro našince možná nijak oslnivé jméno ZAJÍMAVÉ Špión-značky. ANO: JE to Čína, ale vzpomeňme úspěšné DJI či AUTEL (chystáme). A uznejme, že Čína není UŽ DÁVNO vysmívaná: v technologiích a elektronice dokonce diktuje...

Číst dál

Recenze Canon HFG70+srovn...

Jak si tak (ne)chodí z Asie zboží - nebo spíše připomíná onen pověstný šafrán - trpěli jsme obavou, zda ještě Boss světové fotografie přijde s něčím NEW. A je to tu! Při Vánocích 2022 se objevuje SEDMDESÁTKA z veleúspěšné řad

Číst dál

Zbrusu nový Canon LEGRIA HF G70

BLESKOVKA! Panasonic VXF1...

VIDEOKAMERA PANASONIC HC-VXF11 je variantou „naší“ VXF1 pro západní části tzv. starého kontinentu. PODIVNÉ ROZDÍLENÍ elektroniky v Evropě - od začátku tzv. COVIDU - je prý malým českým dvorkem (trhem).

Číst dál

Recenze Panasonic HC-VX98...

Panasonic HC-VX980. Doba, kdy se čím dál vícelidí ušklíbá nad budoucností Videokamer. Čas, kdy se ke končícímu Victorovi přidává i Canon. Éra, kdy zboží z Asie chodí hůř než pověstný šafrán. Právě TEĎ tu přistává JEDINÝ kus 4Káčkové krásky... 

Číst dál

DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...

Náš-váš Web amatérských kameramanů zdraví opět s oblíbeným tématem. ARCHIVACE čili DIGITALIZACE domácích Video-vzpomínek vytěžuje naše páskové STROJOVNY a hlavní počítač téměř nonstop...

Číst dál

NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...

V hlavní roli NEZÁVISLÁ kamera. A současně jeden z účelů, které NENAHRADÍ všeumělci telefony. Hlídací kamery INNOTRONIK jsou výjimečné: podle zvoleného modelu jsou nezávislé v interiéru a dokonce i na sledování výběhu se zvířaty bez Wi-Fi...

Číst dál

ZOOM: Canon PS-SX70 HS

Opět silná vrstva tenkého ledu. Jsa asi poučeným laikem na „své“ VIDEOKAMERY, popíšu kompaktní FOTO-KAMERU s nadpřirozenými parametry. U řazení druhu mám všechny litery velké, což osvětlím recenzí. Mašinka je fakt KRÁSNÁ!

Číst dál

Recenze Panasonic 1500-20...

Přesně si vybavuji první zkoušení X2000. Než jsem nafotil STROJ a namontoval ručku, zkoušel jsem vše, nač stačily znalosti fanouška oboru coby poučeného laika, který ty své Videokamery FAKT rád. Po čtvrthodině jsem se přistihl, že... 

Číst dál

Vlogovací Kamera Sony ZV-...

Hned několik historických POPRVÉ přináší novinka, které tu dnes uděláme poctivý Foto-Casting. Stalo se tak u nás zvykem představit STROJ, který konečně dorazil a jehož recenze byla v pomyslné frontě čekajících mašinek.

Číst dál

RECENZE: Panasonic VX3 a...
Srovnání 8: TERMO nebo IN...
PB23: Bílý Canon plus LIB...
Recenze Canon G7X + DC55
RECENZE Panasonic HC-X2+2...
Recenze: INNOTRONIK ICS-R...
Recenze Canon HFG70+srovn...
BLESKOVKA! Panasonic VXF1...
Recenze Panasonic HC-VX98...
DIGITALIZACE VIDEO-ARCHIV...
NEZÁVISLÝ hlídač Innotron...
ZOOM: Canon PS-SX70 HS
Recenze Panasonic 1500-20...
Vlogovací Kamera Sony ZV-...
VIDEOKAMERY.cz
na Facebooku

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás!

  • úvod
  • kontakt
  • půjčovna
  • servis
  • login

Copyright © 2017, Videokamery.cz

--- === ---

TOPlist
Vytisknout